Sanal paylaşım ekonomisi platformlarında içsel ve dışsal güdüleyicilerin işbirlikçi tüketim uygulamalarına etkisi
The effect of intrinsic and extrinsic motivations on collaborative consumption practices in virtual sharing economy
  1. Tez No: 603572
  2. Yazar: CEM GÜLÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KETİ VENTURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Paylaşım ekonomisi veya işbirlikçi tüketim platformları dijital teknolojilerin gelişmesiyle giderek yaygınlaşmaktadır. Bu platformlardaki bireysel üreticiler ürün-hizmet sağlayıcısı görevlerini yerine getirmektedirler. Bu tür platformların ve bireysel üreticilerin sayılarının artması akademik araştırmalar için önemli görülmektedir. Bu tarz platformların devamlılığına ve yeni platformların oluşmasına katkı sağlamak amacıyla bu üreticilerin araştırılması gereği doğmaktadır. Bu çalışmanın amacı işbirlikçi tüketim platformlarındaki üreticilerin motivasyonlarını araştırmaktadır. Araştırma sonuçlarının platformların iletişim çalışmalarına ve stratejilerine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında; işbirlikçi tüketimin ortaya çıkışı ve gelişimine neden olan etkenlerle ilgili; geleneksel işbirlikçi tüketim platformları, internet teknolojileri ve sosyal medya ele alınmıştır. Devamında işbirlikçi tüketim, motivasyon, öz belirleme kuramı hakkında yazın taraması yapılmıştır. Talep bazlı platform olan scotty sürücülerine ve bireysel olarak üretim yaparak bu ürünleri Etsy ve benzeri platformlardan satan kişilere anket uygulanmıştır. Analiz kapsamında, 159 kişiden gelen cevaplar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hem içsel güdülerin hem de dışsal güdülerin işbirlikçi tüketim platformlarına katılımı etkilediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda firmaların iletişim faaliyetlerinde her iki güdüye de etki etmeleri tavsiyesi verilmiştir. İşbirlikçi tüketim modellerinin benimsenmesi, yasal konular hakkında yerel yönetimlere ve yasa yapıcılara da tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sharing economy or collaborative consumption platforms has become widespread. Individual producers work as product-service providers at some of the platforms. Increasing the number of such platforms and individual producers is considered important for academic research. It is necessary to investigate the producers in order to continuity of the existing platforms and to arise new platforms. The purpose of the study is to investigate the motivation of producers in collaborative consumption platforms. The expectation of the results is to provide the platform strategies and communication efforts. The study reviewed; the reasons for the emergence and development of collaborative consumption such as traditional platforms, effects of internet technologies and social media. The review continues with collaborative consumption, motivation and self-determination theory. The survey applied to drivers of Scotty, which is demand based motorcycle transportation platform, and individual producers who sell their products via internet and Etsy. The data collected from 159 people. The results showed intrinsic motivation and extrinsic motivation effects participation in collaborative consumption platforms. In this direction, it recommended companies should affect both motives in their communication efforts. Recommendations were also given adopting of collaborative consumption models and solving legal issues to local governments and legislators.