Kanlıtaş Höyük 2015-2018 yılları arasında ele geçen kalkolitik dönem bezemeli çanak çömleği
The early chalcolithic period decorated pottery recovered in Kanlitaş Höyük between 2015-2018
- Tez No: 603610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Yukarı Porsuk Vadisi içinde yer alan Kanlıtaş Höyük, Erken Kalkolitik Döneme tarihlenen, vadi içinde yer alan kaya üstü bir yerleşmedir. Tez çalışmamız kapsamında 2015-2018 yılları arasında çalışılan alanlarda ele geçen bir grup bezemeli çanak çömlek teknik ve tipolojik olarak incelenmiştir. Höyük'te ilk yapılan çalışmalarda bezemeli çanak çömlekler hem yüzeyden hem de, yerleşmenin en derin yeri olan sondajlardan geldiği saptanmıştır. Ele geçen bezemeli malzemenin, birimler arasında birbirini takip ettiği görülürken boya bezeme türü en erken tabakalarda ele geçmemiştir. Böylelikle kardeş yerleşim olan Orman Fidanlığı I-IV. tabakalar arasında azalan boya bezemeli grubun Kanlıtaş yerleşmesinde farklı bir yol çizdiği görülmüştür. Tez kapsamında ele alınan malzemenin çok büyük bir kısmı profil vermeyen parçalardan oluşmaktadır. Açık kaplar içinde yer alan derin kaselerin ve kapalı formlar olan çömleklerin üzerinde baskı, kazıma, boya, kakma ve kabartma gibi kapların üzerinde görülen dekoratif unsurlarının varlığı, bunları yaparken kullandığı aletler ve yapım teknikleri kendi kültür bölgesi içinde oldukça tutarlı olduğunu gösterirken, bunun yanında yerleşim güney ve kuzey kültürleriyle aralarında olan organik ilişkiyide ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Kanlıtaş Höyük, located in the Upper Porsuk Valley, is an Early Chalcolithic Period settlement on the rock. In this study, decorated pottery assemblages uncovered in the trenches between 2015-2018 was examined technically and typologically. The first surveys of the mound indicate that the early period pottery came from survey. During the excavations, it was seen that even the soundings came from decorated pottery sherds. It was found that the material follows each other strucally so that there is no change between the filling and the layers. A very large part of the material studied consist of sherds. The presence of deep bowls and hole mounds is important in terms of revealing the storage elements in the settlement. As well as the presence of ornamental elements on vessels such as, incision,impressed decoration, grooving, relief, painting, the tools and their techniques used in making them are quite consistent within their cultural territory.