Er-Ruzrâverî'nin 'Zeylü Tecâribü'l-Ümem' adlı eserinin çevirisi ve değerlendirilmesi (29-207 sayfalar)
The history of Abbasids and buwayhids between 981-991 years according to Rudraweri's addition to book of tajārib Al-Umam by Miskawaihi
- Tez No: 603611
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Er-Ruzrâverî'nin“Zeylü Tecâribü'l-Ümem”Eserinin Çevirisi ve Değerlendirilmesi" adlı çalışmamız önsöz ve giriş kısımlarından sonra iki ana bölümden meydana gelmektedir. Önsözde çalışmamız sırasında yararlanmış olduğumuz kaynak ve eserler hakkında değerlendirmeler yapılmış olup, Giriş bölümünde ise genel olarak İslâm Tarihi ve özelde de Abbasîler ve Büveyhîler tarihine dair bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın Birinci Bölümünde yazar hakkında bilgi verilip eserin, sadece Büveyhîler'in siyasi tarihini değil, hükümdarlara ve yöneticilere tavsiyeleri, nasihatleri, devletin ekonomik ve iktisadi durumunu ve kısmen de olsa dönemin bilimsel ve kültürel özelliklerini de ortaya koyan 29-207 sayfaları arasının tercümesi yapılmıştır. İkinci bölümünde ise tercüme edilen metnin önemli gördüğümüz ve çıkarılması gereken sonuçlar olarak düşündüğümüz değerlendirmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The translation and evaluation of the work of Er-Ruzrâverî's“Zeylü Tecâribü'l-Ümem”consists two main parts apart from its preface and introduction parts. The preface consists the evaluation of the resources and works. The introduction gives information about history of Islam in general, and spesific details about the history of Abbasids and Buweyhids. In the first part of our work, we give some information about the writer and not only we talk about political history of Buweyhids, but also we talk about advices to the rulers and governors, financial and economic condition of the state, and partly we talk about scientific and cultural features of the period. Our work is the product of the study of 29-207 pages of translation. In the second part of our work, we study important part of transleted text and the conclusions of the text.