Odun üretim çalışmalarında verimlilik ve iş güvenliği üzerine teknik analizler
Technical analysis on productivity and occupatinal safety in wood production studies
  1. Tez No: 603612
  2. Yazar: AHMET TUNÇ AKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HASDEMİR, PROF. DR. TOLGA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemizde özellikle son yıllarda odun hammaddesi talebi nüfus artışına paralel olarak oldukça artmıştır. Bu gelişmeler ile birlikte odun üretiminin yoğun bir şekilde artmasına bağlı olarak transport tesislerinin teknik özelliklerinin de arttırılması, üretimde mekanizasyona öncelik verilmesi gibi çalışmalarda hız kazanmıştır.Özellikle odun üretim çalışmalarında çalışan orman kooperatiflerinin ve özel firmaların mekanizasyona geçişlerinde de artış olmuştur. Odun hammaddesinin üretim çalışmalarında sadece ürün miktarı değil, aynı zamanda çevresel faktörler, iş güvenliği, odun hammaddesinin kalite kaybı, zaman ve ekonomiklik göz önünde bulundurulmaktadır. Bu çalışmada Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü alanları içerisinde gerçekleştirilen odun üretim çalışmaları incelenmiştir. Odun üretim çalışmalarında kullanılan el vinçlerinin verimliliği bulunmuştur. Aynı zamanda, üretim çalışmaları esnasında iş sağlığı ve güvenliği açısından orman işçilerinin durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, especially in recent years,the demand for wood raw material has increased paralel to the population growth. This situation gained momentum with the development of transport facilities and giving priority to mechanization. Particularly,forest cooperatives and private firms increasingly switched to mechanized wood production. In the production of wood raw materials, besides the product quantity, the environmental factors , occupational safety, wood raw materials loss of quality, time and cost efficiency should be taken into consideration. In this thesis, the wood production works of Bahçeköy Forest Directorate area have been surveyed. It has been concluded that the portable forestry winches are notably efficent in wood production. Moreover, the status of forestry workers in terms of occupational health and safety has been studied