Mackey functors and fusion systems
Mackey izleçleri ve füzyon sistemleri
  1. Tez No: 603646
  2. Yazar: AYÇİN İPLİKÇİ ARODİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL BURAK GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde iki etki izleci olan grup temsil halkası ve süpersınıf fonksiyonları çalışılmaktadır. Doymuş bir füzyon sistem F için grup temsil halkası ile F-kararlı süpersınıf fonksiyonları tanımlanmakta ve sonrasında belirtilen iki küme arasındaki boyut homomorfizması incelenmektedir. Herhangi bir doymuş füzyon sistem F ve sonlu grup G ele alınsın. Bu tezdeki amaç G grubunun gerçel grup temsil halkasındaki F-kararlı elemanları kümesinin boyut fonksiyonu altındaki görüntüsünü tarif etmektir. Bu görüntü kümesi Borel-Smith fonksiyonlarına ilave bir koşul ekleyerek elde ediliyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study with the biset functors representation rings and superclass functions. We de ne representation rings of a saturated fusion system F and F-stable elements of superclass functions, then, we investigate the dimension homomorphism between those sets. We consider arbitrary saturated fusion system F and nite group G. Our aim is to describe the image of the F-stable elements of real representation ring of G, under the dimension function which is the set of Borel-Smith functions which satisfy an extra condition.