Mackey group categories and their simple functors
Mackey grup kategorileri ve basit izleçleri
- Tez No: 313529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURENCE J. BARKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Mackey grup kategorisi M, füzyon sistemlerini andıran aksiyomlarla inşa edildiğinde,basit RM-izleçleri (değişmeli bir halka olan R için; M'in R-lineer genişlemesindenR-modüllere basit izleçler), Mackey grup kategorisinin nesneleri (bunlar sonlugruplardır) ve belirli grup cebirlerinin basit modüllerinden oluşan ikililer tarafındansınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmanın anahtar noktası, bazı RM-izleçler (basit olmakzorunda değiller) ile $End_{RM}(G)$'nin bazı morfizmalar arasındaki birebir örteneşleşmedir. Mackey grup kategorisi tanımlanırken, Brauer ikilileri ve hatta noktalıgruplar nesne kabul edilse dahi bu sınıflandırma geçerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Constructing the Mackey group category M using axioms which are reminiscentof fusion systems, the simple RM-functors (the simple functors from the R-linearextension of M to R-modules, where R is a commutative ring) can be classiedvia pairs consisting of the objects of the Mackey group category (which are nitegroups) and simple modules of specic group algebras. The key ingredient to thisclassication is a bijection between some RM-functors (not necessarily simple)and some morphisms of $End_{RM}(G)$. It is also possible to dene the Mackey groupcategory by using Brauer pairs, or even pointed groups as objects so that thisclassication will still be valid.