Ultraviyole kürlenebilen bağlayıcıların sentezi ve tekstil'e uygulanabilirliği
Ultraviolet curable binder synthesis and application on textile
- Tez No: 603666
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
UV Teknolojisi, günümüzde hergün kullanım alanını geliştiren bir teknolojidir. UV teknolojisinin bu kadar hızlı büyümesinin en önemli nedeni UV kaplamanın hemen hemen tüm yüzeylere uygulanmasını sağlayan benzersiz işlem özellikleridir. Plastik, metal, kompozit, ahşap, kâğıt, deri, vinil, cam, manyetik kayıt bandı ve hatta insan dişleri bu teknoloji ile tamamlanan yüzeylerdir. UV teknolojisinin ticarileşmesinin ardındaki asıl itici güçler, enerji tasarrufu ve solventlerin kullanılmadığı bir ortam oluşturmaktı. Bu avantajların yanı sıra yüksek verimlilik ve ardından sürekli artan hat hızları, tam zamanında avantaj sağlaması, ve anında paketle ve gönder yetenekleriyle elde edilebilecek daha yüksek karlarla tamamlanması günümüzde bu teknolojinin yaygınlaşmasını arttırmıştır. Bizde bu çalışmamızdaki amaç, UV ışını ile kürlenebilen bağlayıcların sentezi ve tekstil yüzeyi üzerinde uygulanabilirliğinin etkilerinin araştırılmasıdır. Günümüzde UV teknolojisi farklı alanlarda etkin bir şekilde kullanılıyor olsa da Tekstil endüstrisinde uygulanabilirliği araştırılmakta ve geliştirilmeye açık bir konu başlığıdır. Bu çalışma ile beraber geliştirilen UV ile kürlenebilen bağlayıcının Tekstil kumaşı üzerindeki baskı özellikleri, çalışılabilirliği, zaman ve enerji tasarrufu gibi konulara etkileri gözlemlenecektir. Anahtar Kelimeler; Tekstil, UV Kürlenebilen Bağlayıcı, Foto Başlama, UV Kürleme, Fotoemülsiyon
Özet (Çeviri)
UV Technology is a technology that improves its daily use. The most important reason for the rapid growth of UV technology is the unique process properties that enable the UV coating to be applied to almost all surfaces. Plastic, metal, composite, wood, paper, leather, vinyl, glass, magnetic tape and even human teeth are the surfaces completed with this technology. The main driving forces behind the commercialization of UV technology were to create an environment where energy savings and solvents were not used. In addition to these advantages, high productivity, followed by continuously increasing line speeds, full-time advantages, and completion with higher profits that can be achieved with instant packet and send capabilities, have increased the prevalence of this technology. In this study, we aimed to investigate the synthesis and applicability of UV-curable binders and their effects on textile. Nowadays, although UV technology is used effectively in different areas, its applicability in textile industry is investigated and it is a subject that is open to improvement. The UV-curable binder developed with this study will be able to observe the effects of printing properties, workability, time and energy saving on textile fabric. Key Words; Textile, UV Curable Binder, Photo Initiation, UV curing, Photoemulsion