Bir futbol takımında, programlarına yerleştirilen özel egzersizlerin antrenman süreci sonundaki fleksibilite değerlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of special exercises placeed on A football team on flexibility values at training process
- Tez No: 603681
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İstanbul Gedik Üniversitesi Futbol Takımı ile Genç Kale Futbol Kulübü öğrencilerini kapsamakta olan bu çalışmada deney yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem sistematik bir yöntem kullanmak suretiyle, belli bir müdahalenin kontrol altına alınmış̧ koşullarda belli bir sorunun çözümünde ne derece etkili olacağını görmek için yapılmaktadır. Çalışmada 18-25 yaş arası erkek futbol takımı öğrencilerinin fleksibilite değerlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örnekleme futbol branşından 30 kişi seçilmiştir. Çalışmada 8 haftalık esneklik programı sonunda Araştırma ve Kontrol Grubu olarak belirlenen iki gruptan elde edilen ölçümlere SPSS 17.0 programı ile çeşitli analizler uygulanmıştır. Anlamlı farklılık değerinin p0,05). Araştırma ve kontrol grupları arasındaki esneklik oranları ise, ön test esneklik ortalaması 29,200±6,6158, antrenmanlar sonrası son test esneklik ortalaması ise, 30,300±6,6600 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırma sonucunda 18-25 yaş arası futbolcularda uygulanan esneklik egzersizlerinin flexibilite değerini geliştirmiş olduğu belirlenmiştir. Esneklik egzersizleri ile esnekliğin artışı arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, which includes students from“İstanbul Gedik Üniversitesi Futbol Takımı”student's, the test method was used. This method using a systematic method to see how effective an intervention will be in the solution of a particular problem under controlled conditions. The purpose of this study was to investigate the flexibility of the male football team students aged 18-25. 30 students were selected from the football branch for this study. At the end of the 8 week flexibility program in the study various analyzes applied with SPSS 17.0 program to the data we obtained from two groups identified as research and control groups. In the analyzes significant difference value is considered to be p0,05) of the“Genç Kale Futbol Takımı”which did not have a special training program. The flexibility rates between research and control groups for pre-test flexibility average detected as 29,200±6,6158 and the after training post-test flexibility average detected as 30,300±6,6600.As a result, special exercise training applied to football players between the ages of 18-25 increases the flexibility rate. There is a direct correlation between flexibility exercises and increased flexibility.