İngiltere'nin Ermeni politikası (1830-1923)
British policy towards Armenian (1830-1923)
  1. Tez No: 603700
  2. Yazar: TOLGA BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu çalışma, 1830-1923 yılları arasında İngiltere'nin Ermenilere yönelik siyasî ve askerî yaklaşımlarını incelemektedir. İngiltere'nin özellikle Osmanlı Devleti ve Rusya ile uluslararası platformda girmiş olduğu ilişkiler ise araştırmanın zeminini oluşturmuştur. Bu uluslararası ilişkiler sürecinde etki-tepki mekanizmalarının yardımı ile olaylar arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines British political and military approaches towards the Armenians between the years 1830 and 1923. The relations of Britain with the Ottoman State and Russia on an international level make up the context of this research. Within the process of international relations, a connection between the events is tried to be set up by the help of action-reaction mechanisms.