Türkiye'de havzalar bazında hidroelektrik üretiminin istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi
The assessment of hydroelectric production in Turkey by statistical methods on the basis of river basins
- Tez No: 603712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İstatistik, Energy, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde elektrik üretiminde tarihte ilk yararlanılan enerji kaynağı olan su gücü günümüzde çoğu ülkenin elektrik üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bu ülkelerden bir tanesi olan Türkiye, elektrik ihtiyacının %30'a yakınını hidroelektrik enerjiden karşılarken aynı zamanda sahip olduğu coğrafi koşullar sebebiyle de hidroelektrik potansiyel anlamında iyi bir konumdadır. Bu bağlamda mevcut hidroelektrik potansiyeli değerlendirebilmek adına ülkemizde her geçen yıl HES (hidroelektrik santral) yatırımları arttırılmaktadır. Bu tez çalışmasının konusunu 2019 yılı“Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması”listesinde yer alan 283 adet hidroelektrik santral (HES) oluşturmaktadır. HES'lerin kurulu güç kapasiteleri, vaat edilen yıllık üretim miktarları, gerçekleştirdikleri yıllık üretim miktarları havzalara göre değerlendirilmiştir. Havzalar yağış ve akış miktarı gibi koşullara göre kümelenmiştir ve HES yatırımlarının bu koşullar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği araştırılmıştır. Ayrıca havzalarda bulunan HES'lerin kurulu güç kapasiteleriyle gerçekleştirdikleri yıllık üretimlerin ne ölçüde örtüştüğü incelenmiştir ve ortaya çıkan sonuçlar Türkiye haritası üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydropower which is the first utilized energy source among renewable energy sources in history has an important place in the electricity production of many countries. Turkey, as one of these countries, meets %30 of its electricity demand from hydroelectric energy, and at the same time, thanks to its geographic conditions are in a beneficial position when the hydroelectric potential is considered. In this respect, in order to utilize the current hydroelectric potential, investments towards hydroelectric power plants in Turkey are increased every year. The subject of this thesis is the 283 Hydroelectric Power Plants (HPPs) which are listed in the“Renewable Energy Resources Support Mechanism of 2019”. The installed power capacities of HPPs are assessed according to the projected annual production amounts, realized annual production amounts, and river basins. Basins have been grouped together according to the conditions concerning precipitation and annual discharge and it is studied whether if HPP investments have been realized taking into consideration these conditions. It is also studied how well the installed power capacities of HPPs in basins correspond with the annual production and found results are demonstrated on the map of Turkey.