Renewable energy review: Barriers to renewable energy indeveloping countries
Yenilenebilir enerji inceleme: Geliştirilen ülkelerdeyenilenebilir enerji bariyerleri
- Tez No: 603745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yenilenebilir enerji son yıllarda sadece gelişmiş ülkelerde değil aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde de oldukça popüler bir araştırma konusu olmuştur. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi mevcut tehditlere karşı, tükenmekte olan fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjiyi kullanmak daha çevre dostu bir alternatiftir. Bu çalışmada, öncelikle yenilenebilir enerji kaynakları genel olarak değerlendirilmiş ve her bir yenilenebilir enerji kaynağı için kapsamlı literatür taraması yapılmıştır. İkinci aşamada ise gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji teknolojisinin benimsenmesinin önündeki engeller analiz edilmiştir. Tespit edilen engeller Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) analiz aracı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Gelişmekte olan ülkeler için en önemli engeller; finansal mekanizma eksikliği, yüksek mali yatırım gereksinimi, suç ve terörist faaliyetleri, çevresel etkenlerin maliyete dahil edilmemesi ve standardizasyon eksikliği olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, literatürdeki birçok çalışmada yer almayan 'Suç ve Terör Faaliyetleri' ve 'Yolsuzluk' gibi engellerin sırasıyla çok önemli ve orta derece öneme sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları mevcut literatürle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Karşılaştırmalı analiz sonuçlarına göre, belirli bir bölgeye veya ülkeye odaklandığında engellerin önem düzeyinin farklılaştığı belirlenmiştir. Örneğin, ülkedeki politik senaryo, ekonomik durum ve coğrafi koşullar gibi faktörler, değişik bölge veya ülkeler için farklı önem seviyelerine sahiptir. Bu çalışma, dünyanın dört bir yanındaki gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji teknolojisinin benimsenmesi için hükümetlerin ve yatırımcıların bu engelleri ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has been a very trendy topic in recent decades not only in the developed world but also in the developing world. Considering the depleting fossil fuels and existential threats like Global Warming and Climate Change harnessing energy from renewable sources of energy is good bargain. In this study, first the renewable energy is reviewed in general and comprehensive information is provided for each major renewable source of energy. Second the barriers to the adoption of these renewable energy technology in developing countries are discussed and analyzed. Barriers found are compared by using the Analytical Hierarchy Process (AHP) as an analyzing tool. The most significant barriers for developing countries found are; Lack of financial mechanism, High Investment Requirement, Criminal and terrorist activities, Exclusion of environment externalities in cost, and Lack of standardization. Barriers like“Criminal and Terrorist activities”and Corruption, which have not been mentioned by many studies in the literature, are found to be very significant and moderately significant barrier respectively. The comparative analysis of this study with the existing literature shows that the achieved level of importance of the barriers differs when focusing on a particular region or country. For example, factors such as the political scenario in the country, economic situation, and geographical conditions have a different importance level for different regions or countries. The contribution provides general barriers for the adoption of renewable energy technology in developing countries around the world that could be used to help the government and investors take steps to help in removing or limiting the extent of these barriers.