The potentials and limitations of utilizing animal manure for biogas production in rural agricultural households: A comprehensive analysis of Ethiopia and Türkiye
Kırsal tarım hanelerinde biyogaz üretimi için hayvan gübresi kullanımının potansiyelleri ve sınırlılıkları: Etiyopya ve Türkiye'nin kapsamlı bir analizi
  1. Tez No: 884139
  2. Yazar: IMAN ABDULKADIR AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Artan iklim değişikliği ve küresel ısınma tehdidi ile birlikte kaynakların katlanarak kullanılmasıyla birlikte, özellikle yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerde yenilenebilir ve daha temiz enerji teknolojilerinin adaptasyon ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur. Bu tez, özellikle Etiyopya ve Türkiye'ye odaklanarak, kırsal tarım hanelerinde biyogaz üretimi için hayvan gübresi kullanımıyla ilgili potansiyellerin ve sınırlamaların kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Tez, bu ülkelerde biyogaz teknolojisinin benimsenmesini etkileyen temel faktörleri belirlemeyi ve enerji üretimi için hayvan gübresi kullanımıyla ilişkili sosyo-ekonomik ve çevresel faydalar ve zorluklar hakkında fikir vermeyi amaçlamaktadır. Tez, sistematik bir literatür taramasını çiftçiler, politika yapıcılar ve diğer paydaşlarla yapılan anketler ve görüşmeler yoluyla toplanan birincil verilerle birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanmaktadır. Sonuçlar, biyogaz üretimi için hayvan gübresi kullanımının, sera gazı emisyonlarını azaltırken aynı zamanda verimli, güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji kaynağı sağlayabileceği için hem Etiyopya'da hem de Türkiye'de kırsal tarım haneleri için önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, tez aynı zamanda bu ülkelerde biyogaz teknolojisinin benimsenmesini teşvik etmek için ele alınması gereken çeşitli sınırlamaları ve zorlukları da vurgulamaktadır. Bunlar, teknik, finansal ve politika ile ilgili engellerin yanı sıra biyogaz sistemlerinin kabulünü ve kullanımını etkileyen sosyal ve kültürel faktörleri içerir.
Özet (Çeviri)
With the growing threat of climate change and global warming along with the exponential exploitation of resources, the need for adaptation of renewable and cleaner energy technologies especially in emerging and developing economies has been inevitable. This thesis provides a comprehensive analysis of the potentials and limitations associated with the utilization of animal manure for biogas production in rural agricultural households, with a specific focus on Ethiopia and Türkiye. The thesis aims to identify the key factors that influence the adoption of biogas technology in these countries and provide insights into the socio-economic and environmental benefits and challenges associated with the use of animal manure for energy generation. The thesis employs a mixed-methods approach that combines a systematic literature review with primary data collected through surveys and interviews with farmers, policymakers, and other stakeholders. The results reveal that the utilization of animal manure for biogas production has significant potential for rural agricultural households in both Ethiopia and Türkiye, as it can provide an efficient, reliable, and affordable source of energy while also reducing greenhouse gas emissions. However, the thesis also highlights several limitations and challenges that need to be addressed to promote the uptake of biogas technology in these countries. These include technical, financial, and policy-related barriers, as well as social and cultural factors that influence the acceptance and use of biogas systems.