Spectral analysis of cancer biomarkers in human serum using a custom portable analyzer
İnsan kan serumundaki kanser biyobelirteçlerinin özel tasarlanmış taşınabilir tahlil cihazı ile spektral analizi
- Tez No: 603747
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, meme kanserine yönelik riskleri ortaya çıkarabilecek potansiyel biyobelirteçleri belirlemek amacıyla bir yöntem geliştirmek için kan içerisindeki metabolitler ve proteinler sistematik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, taşınabilir ve düşük maliyetli, kandaki biyobelirteçleri tespit edebilecek bir cihazın dizaynında hedeflenebilecek bir molekül grubunu tespit edebilmektir. Bunun için sağlıklı kadınlardan ve kanları toplandıktan bir süre sonra kansere yakalanmış ancak kan toplanma esnasında sağlıklı olan kadınlardan kan plazması örnekleri toplanmıştır. Meme kanseri riskini önceden işaret edebilecek potansiyel biyobelirteçler, istatistiksel ve ayırt edici analizler kullanılarak kan plazmasında ölçülen metabolomik ve proteomik verisinden tespit edilmiştir. Bu biyobelirteçlerden bir tanesi bağımsız biyolojik ölçümler aracılığıyla doğrulanmıştır. Bu biyobelirteçler, meme kanserinin erken teşhisi ve dolayısıyla meme kanseri sebepli ölüm oranının düşürülmesi amacıyla düşük bütçeli takip ve ölçüm cihazları geliştirmek için kullanılabilir. Önemli moleküllerin bulundukları ortamlardaki nicel miktarını tespit etmek amacıyla, düşük bütçeli bir biyobelirteç gözlemleme ve ölçüm aracı çözümü olarak, Fabry-Perot (FP) interferometresi tabanlı bir spektroskopik biyobelirteç analizi düzeneği önerilmiş ve yapılmıştır. Bu ölçüm düzeneği için, piyasada bulunabilen FP interferometreleri ve interferometrelerin çıkış sinyalini alıp yorumlanabilir hale getiren devreler kullanılmıştır. Yüzeyine ölçüm amaçlı örneklerin damlatılması için Kalsiyum Florür (CaF2) pencereleri kullanılmıştır. Bu donanımsal parçalara ek olarak, interferometrelerin doğasından kaynaklanan bulanıklaştırma problemini çözmek için bilgisayarda üretilmiş spektrumlar üzerinde sinyal yeniden yapılandırma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we systematically evaluate metabolites and proteins in blood to develop a pipeline to identify potential biomarkers for breast cancer risk. Our aim is to identify a group of molecules, which can be targeted in the design of portable and low-cost blood biomarker detection devices. We obtained plasma samples from women who were cancer free and women who were cancer free at the time of blood collection but developed breast cancer later. Potential prognostic biomarkers for breast cancer risk were extracted from plasma metabolomics and proteomics data using statistical and discriminative power analyses. One of these biomarkers was validated by independent biological measurements. These biomarkers can be used to develop low-cost screening methods towards early diagnosis and hence decreased mortality due to breast cancer. As a low-cost biomarker screening solution, we proposed a Fabry-Perot (FP) interferometer-based spectroscopic biomarker analysis setup to quantitatively detect specific molecules in their environments. We used commercial Fabry-Perot interferometers and their evaluation board, which takes the output of the interferometers and process it to make the measurements readable and interpretable. For the surface on which we drop our samples for the measurements, we used Calcium Fluoride (CaF2) windows. In addition to hardware parts, we used a reconstruction method on computer generated spectra to overcome the inherited blurring problem of our interferometers.