Modeling and simulation of the emissivity of vegetation using passive remote sensing methods
Pasıf uzaktan algılama yöntemlerini kullanarak bitki örtüsüörtüsü emissivitesinin simülasyonu ve modellenmesi
  1. Tez No: 603748
  2. Yazar: ALİ ALPEREN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA DUMANLI OKTAR, PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uzaktan algılama, nesnenin fiziksel teması olmadan özelliklerini elde etmek için kullanılan bilimsel bir tekniktir. Yer çekimi, manyetik, optik ve elektrostatik kuvvetler ve bunun sonucunda ortaya çıkan eylemler uzak sensörler için kaynaktır. Nesne tarafından yayılan veya yansıtılan elektromanyetik radyasyon, nesne hakkında belirli özellikler taşır. Nesnenin toplanan dalga üzerindeki etkisi araştırılır ve bu uzaktan algılama işlemi ile nesnenin bazı benzersiz özellikleri elde edilir. Karmaşık yapıları algılayabilmek için nesne bilinen bir geometride modellenmelidir. Bu tez çalışmasında, bitki örtüsünün modellenmesi ve absorbsiyon kesiti ve emisivite hesaplanarak simülasyonu yapılmıştır. Emisivite ve absorbsiyon kesiti, farklı nesneler için sıklıkla kullanılan uzaktan algılama parametresidir. Literatürde, bitki örtüsü uzaktan algılanması çalışsmaları, genelde aktif uzaktan algılamalı ölçümlerine dayanan farklı yöntemler içerir. Bu çalışmada, bitki örtüsü bileşenleri ayrı ayrı ele alınmış, yapraklar dielektrik diskler, dallar ve gövde silindir olarak modellenmiştir. İki yaklaşım kullanılarak geometrik olarak kolaylaştırılmış bitki örtüsü yapısına ait pasif algılamada kullanılan emisivite ve absorbsiyon kesit denklemleri bulunmuştur. Yapraklar için emisivite ve absorbsiyon kesiti, disk üzerinde fiziksel optik yaklaşım kullanılarak hesaplanmıştır. Dallar için silindir üzerine sonsuz uzunluk yaklaşımı uygulanmıştır. Denklemlerin ve MATLAB hesaplamalarının doğruluğunu kontrol etmek için, absorbsiyon kesit hesaplama sonuçları, ilgili literatür sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Oluşturulan denklemler frekans, boyutlar, geliş açısı ve dielektrik sabiti parametreleri için simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları yorumlanarak her parametrenin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Remote sensing is a scienti c technique to acquire characteristics of object without physical contact. Gravitational, magnetic, optical and electrostatic forces and resulting actions are sources for remote sensors. Electromagnetic radiation that is emitted or reflected by the object carries specifi c properties about object. The effect of object on the gathered wave is investigated and some unique properties of the object is obtained with this remote sensing process. To be able to sense complex structures, the structure should be modeled as a familiar geometry. In this thesis, modeling of vegetation and calculated absorption cross section and emissivity simulation was studied. Emissivity is one of frequently used remote sensing parameter for objects. In literature, remote sensing of vegetation includes different methods that are based on measurements with active remote sensing. In this study, vegetation components were considered separately that leaves were modeled as dielectric disks and branches and trunks were modeled as cylinders. Emissivity and absorption cross section equations of geometrically facilitated vegetation was found out using two approximations. Emissivity for leaves was calculated using physical optics approximation on disk. In branches and trunks, in nite length approximation was applied on cylinder. To check the accuracy of equations and MATLAB calculations, absorption cross section calculation results were compared with literature studies on that of vegetation, and good agreement was found. Equations were simulated for frequency, dimensions, angle of incidence, and permittivity. In conclusion, vegetation was geometrically modeled, absorption cross section and emissivity equations were found. Emissivity and absorption cross section were simulated and effects of each parameter was examined.