Çocuklarda 'Helicobacter Pylori' Enfeksiyonu (95 hastanın klinik, laboratuvar, endoskopik, histopatolojik bulguları, tedaviye cevabın değerlendirilmesi ve uzun süreli izlemi)
'Helicobacter Pylori' Infection in Children (clinical, laboratory, endoscopic, histopathological findings of 95 patients, evaluation of response to treatment and long-term follow-up)
  1. Tez No: 603755
  2. Yazar: GÖNÜL DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi'sine, tekrarlayan karın ağrısı, kusma, hematemez gibi yakınmalarla gelen çocuklar ve dispeptik yakınmaları olmayıp, malabsorbsiyon sendromu nedeniyle endoskopik ince barsak biyopsisi yapılan hastalarda H. pylori enfeksiyonu araştırılarak, çocuklarda H. pylori sıklığı ve tedavi ile eradikasyon oranlarının saptanması amaçlanmıştır. Hastalarda öykü, fizik muayene ve rutin laboratuar testlerinin yanısıra, serum H. pylori IgG antikorları bakıldı ve endoskopik olarak değerlendirilerek, hızlı üreaz testi, direkt yayma, kültür ve histoloji ile H. pylori enfeksiyonu araştırıldı. Tanı, bu testlerden en az ikisinin pozitif olması ile konulup, bu hastalara omeprazol (20 mg/gün, 4 hafta), klaritromisin (15 mg/kg/gün, 10 gün) ve metronidazolden (20 mg/kg/gün, 10 gün) oluşan 3'lü tedavi verildi. Endoskopi yapılan 167 hastanın (yaş 3-18 yıl, ort: 12.3  3.1, %47.3'ü erkek) 95'inde (%56.9) H. pylori enfeksiyonu saptandı. H. pylori enfeksiyonu olan ve olmayan hastalar arasında yaş ve cinsiyet açısından fark belirlenmedi. En sık yakınma tekrarlayan karın ağrısı olup, H. pylori enfeksiyonu olanlarda, olmayanlara göre daha fazla rastlanmakla birlikte (P=0.001), karın ağrısının özelliği açısından her iki grup arasında fark bulunmadı. H. pylori enfeksiyonu olan hastalarda endoskopik olarak en sık rastlanan patolojik bulgu antral nodülarite (%52.6) olup, antral hiperemi (%10.5), duodenal eksuda (%8.4), ülser (%5.3) ve erozyon (%4.2) daha az sıklıkta görüldü. H. pylori enfeksiyonu olan hastaların %71.6'sında, olmayanların ise %45.8'inde patolojik endoskopik bulgular saptandı (P=0.0007). H. pylori enfeksiyonu olan hastaların hepsinde histolojik olarak antral mukozada gastrit bulguları ve mikroorganizma gösterildi, antrumda nodüler görünümü olan hastaların da %60'ında antral dokuda lenfoid folliküller görüldü. Tanıda kullanılan testlerin duyarlılığı ve özgüllüğü sırasıyla, histoloji %100, %90.3; hızlı üreaz testi %91.6, %98.6; direkt yayma %96.5, %93.9; kültür %66.1, %100, seroloji %82.6, %62.8 bulundu. Tedavi bitiminden en az 4 hafta sonra, 22 hastaya endoskopi, 25 hastaya üre solunum testi yapılarak H. pylori'nin eradikasyon oranı araştırıldı ve her iki işlem beraber değerlendirildiğinde eradikasyon oranı %53.2 bulundu. Sonuç olarak, H. pylori enfeksiyonunun ülkemizde sık görüldüğü, tanıda kullanılan hızlı üreaz testi, direkt yayma, kültür ve histolojinin özgüllüğünün ve duyarlılığının yüksek olduğu saptandı ve 3'lü tedavi ile eradikasyon oranı %53.2 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the frequency of H. pylori infection in children who have come to Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Gastroenterology Unit with complaints such as recurrent abdominal pain, vomiting, hematemesis and patients who underwent endoscopic small bowel biopsy due to malabsorption syndrome, was investigated. and to determine the eradication rates with treatment. In addition to history, physical examination, and routine laboratory tests, serum H. pylori IgG antibodies were examined in patients, and endoscopically evaluated, rapid urease test, direct smear, culture and histology and H. pylori infection were investigated. The diagnosis was made by at least two of these tests being positive, and these patients received omeprazole (20 mg / day, 4 weeks), clarithromycin (15 mg / kg / day, 10 days) and metronidazole (20 mg / kg / day, 10 days). triple treatment was given. H. pylori infection was detected in 95 (56.9%) of 167 patients (age 3-18 years, mean: 12.3  3.1, 47.3% male) who underwent endoscopy. There was no difference in age and gender between patients with and without H. pylori infection. The most common complaint was recurrent abdominal pain, although it was more common in those with H. pylori infection than those who did not (P = 0.001), there was no difference between the two groups in terms of the characteristics of abdominal pain. The most common pathological finding endoscopically in patients with H. pylori infection is antral nodularity (52.6%), with antral hyperemia (10.5%), duodenal exudate (8.4%), ulcer (5.3%) and erosion (4.2%). . Pathological endoscopic findings were found in 71.6% of patients with H. pylori infection and in 45.8% of those without (P = 0.0007). All of the patients with H. pylori infection showed histologically gastritis findings and microorganism in the antral mucosa, and 60% of the patients with nodular appearance in the antrum showed lymphoid follicles in the antral tissue. The sensitivity and specificity of the tests used in diagnosis are 100%, 90.3%, respectively. rapid urease test 91.6%, 98.6%; direct smear 96.5%, 93.9%; culture was 66.1%, 100%, serology 82.6%, 62.8%. At least 4 weeks after the end of treatment, endoscopy was performed in 22 patients and urea breathing test was performed in 25 patients. The eradication rate of H. pylori was investigated and when both processes were evaluated together, the eradication rate was found to be 53.2%. As a result, it was determined that H. pylori infection was common in our country, rapid urease test used in diagnosis, direct smear, culture and histology were high in specificity and sensitivity, and eradication rate was determined as 53.2% with triple treatment.