Çocukluk çağında gastrointestinal kanamaların değerlendirilmesi
Evaluation of gastrointestic hemorrhages in childhood
  1. Tez No: 688890
  2. Yazar: ELVIN NAJAFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çocuklarda gastrointestinal sistem kanamaları kendisini belirti etmemekle beraber, bazen solgunluk ve rutin kontrollerde demir eksikliği anemisinin bulgularından başlamış bariz kan kaybının belirgin semptomlarını göstererek değişebilir. Çocuklar çeşitli klinik bulgularla karşımıza çıkmasına rağmen, ancak pediatrik gastrointestinal sistem (GİS) kanamanın kapsamlı değerlendirilmesini yakalayan bir literatür azlığı vardır. Bu çalışmadaki amacımız gastrointestinal kanamalı hastaların değerlendirilmesi için bir çerçeve sağlamak ve yönetim prensiplerini gözden geçirmektir. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne Ocak 2017 ve Aralık 2020 yılları arasında GİS kanaması ile başvuran 0-18 yaş aralığındaki 202 çocuk dahil edildi. Poliklinik kayıtlarına ulaşılan tüm olgular, çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun ve dışlanma kriterlerine sahip olmayan çocuk hastalar çalışmaya alınarak kayıtları ve yatış dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, geliş yakınmaları, kullandığı ilaçlar, laboratuvar bulguları, aldıkları tanılar, tedavi yöntemleri, endoskopi, kolonoskopi ve patoloji bulguları incelendi. Bulgular: Çalışmamızda gastrointestinal sistem (GİS) kanama insidansı %0,75 olarak tespit edildi. GİS kanama tanısı alan 202 hastanın 136'sı (%67,3) üst gastrointestinal sistem kanama (ÜGK), 53'ü (%26,2) alt gastrointestinal sistem kanama (AGK), 13 (%6,5) çocukta tanımlanmamış kanama tespit ettik. İlaç kullanımına bağlı üst veya alt GİS kanama olgularının toplam sayısı 47 (%23,3) olup, ilaç kullanımına bağlı kanama oranın ilaç kullanım öyküsü olmayan hastalara göre düşük saptadık. Çocukların %9,9'nda transfüzyon ihtiyacı oldu.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastrointestinal system bleeding in children does not manifest itself, it may started from the signs of iron deficiency anemia in routine controls, sometimes changes by showing pallor and obvious symptoms of blood loss. Although children present with various clinical findings, there is a scarcity of literature that captures comprehensive evaluation of pediatric gastrointestinal bleeding (GIB). Our aim in this study is to provide a framework for evaluating patients with gastrointestinal bleeding and to review management principles Materials and methods: 202 children the ages of 0-18 were included the study who applied to Mersin University Medical Faculty Health Application and Research Center with GIS bleeding between January 2017 and December 2020. All cases whose outpatient clinic records were reached, pediatric patients who met the inclusion criteria and did not meet the exclusion criteria were included in the study and their records and hospitalization files were analyzed retrospectively. Patients' age, gender, presentation complaints, medications used, laboratory findings, diagnoses, treatment methods, endoscopy, colonoscopy, and pathology findings were analyzed. Results: In our study, we found the incidence of bleeding in the gastrointestinal system (GIS) as 0.75%. 136 (67.3%) upper gastrointestinal system bleeding (UGIB), 53 (26.2%) lower gastrointestinal system bleeding (LGIB) of 202 patients diagnosed with GIS bleeding, 13 (6.5%) children had unspecified bleeding we detected. The total number of patients with upper or lower GIS bleeding due to drug use was 47 (23.3%), and we found that the rate of bleeding due to drug use was lower than patients without a history of drug use. 9.9% of the children needed transfusion.