Modeling the photo-oxidative degradation mechanisms of thiophene in boron-containing oligothiophenes and the ignition reactions of hypergolic propellants
Boron içeren oligotiyofenlerdeki tiyofenin foto-oksidatif bozunma mekanizmalarının ve hipergolik yakıtların yanma tepkimelerinin modellenmesi
  1. Tez No: 603783
  2. Yazar: OĞUZHAN KUCUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞARON ÇATAK, PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, hesapsal yöntemler kullanarak i) boron içeren oligotiyofenlerdeki tiyofenin foto-oksidatif bozunma mekanizmalarını ve ii) hipergolik yakıtların yanma tepkimelerini incelemektedir. Çalışmanın birinci kısmında, boron içeren oligotiyofenlerdeki tiyofen ve reaktif oksijen türleri arasındaki tepkimelerin analizi yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan reaktif oksijen türleri hidroksil radikali, hidroperoksil radikali, singlet moleküler oksijen (1O2) ve triplet moleküler oksijen (3O2) olarak listelenebilir. Her tepkime için geçiş durumu yapısı tespit edilmiştir. Her tepkime mekanizması için serbest enerji profili çizilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, hipergolik yakıtların yanma tepkimeleri değerlendirilmiştir. Yakıtlar ve nitrik arasında arasında gerçekleşen tepkimeler modellenmiştir. Başlangıç olarak tuz oluşumu çok egzotermiktir ve yanma tepkimeleri için enerji sağlar: H-koparma, β-ayrılma ve N-N2 bağ fisyonu tepkimeleri bu enerji sayesinde gerçekleşmektedir. Tuz oluşumu tepkimelerinin tepkenleri ve ürünleri kapalı çözümlü olarak 298.15°C'de nitrik asitin içinde incelenmiştir. Diğer tepkimelerin geçiş durumu yapıları vakumda 423K'de tespit edilmiştir. Reaksiyon kinetiği analizleri ateşleme gecikmesi sürelerinin arasındaki farka ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, employs computational methods to investigate i) the photo-oxidative degradation mechanisms of thiophene in boron-containing oligothiophenes and ii) the ignition reactions of hypergolic propellants. In the first part of this study, reactions betweeen thiophene group of boron-containing oligothiophenes and reactive oxygen species are analyzed. Reactive oxygen species used in this work can be listed as hydroxyl radical, hydroperoxyl radical, singlet molecular oxygen (1O2) and triplet molecular oxygen (3O2). Transition state structure for each reaction has been located. Free energy profile for every reaction mechanism is analyzed. In the second part of this study, the ignition reactions of hypergolic propellants are assessed. The reactions between the fuels and nitric acid are modeled. The initial salt formation is very exothermic and it supplies the energy for the ignition reactions: H-abstraction, β-scission and N-N2 bond fission reactions. Reactants and products of the salt formation reactions are investigated by using the solvation model implicitly at 298.15°C in nitric acid. The transition state structures of the remaining reactions are located in vacuum at 423K. Analysis of their reaction kinetics has shed light to the ignition delay time difference between different fuels.