Multistage launch vehicle design
Çoklu aşamalı aracı tasarımı
  1. Tez No: 603785
  2. Yazar: NOOR HAMZAH ABBAS ALGHADEER
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ERK İNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde çok kademeli fırlatma aracı tasarladık. İlk aşamada, yaklaşık 42 km'ye ulaşmak için beş katı roket yakıtı ve bir sıvı itici fırlatma kullanılmıştır. İkinci aşamada, ağırlığı azaltmak için beş katı roket itici sistemden ayrılır. Daha sonra, bilimsel araştırma için, roket sistemindeki uydu, 925 km yüksekliğindeki düşük Dünya yörüngesine (LEO) geçmek üzere düşük sıvı yakıt ile gönderilir. Bu makalenin tasarımı, birkaç katı itici roketin etkisiyle kazanılan roketin hızı, roketin irtifa hesaplamaları ve roketin irtifası, katı roketlerin sayısı ve cinsine ve orbital hızına göre değişen rakımlarla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we designed a multistage launch vehicle. In the first stage, it uses a liquid propellant in a booster with five solid rocket propellants to reach about 42 km. In the second stage, after rejecting the five solid rocket propellants to reduce the weight and used liquid propellant only to reach the low earth orbit (LEO) at 925 Km altitude in order to transfer satellite for science study. After finishing the design, three case studies for this design. The first case studied the effect of a number of solid rockets with a velocity of the rocket. A second case study is dealing with an altitude of the rocket and the number of the solid rocket. The last case was dealing with an altitude of the rocket and the orbit velocity at the same altitude.