Assessment and optimization of a hybrid rocket motor as the final stage of small satellite launch vehicle
Küçük uydu fırlatma aracının son kademesi olarak hibrit bir roket motorunun değerlendirilmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 876905
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Uzay keşfi alanında, fırlatma araçları veya taşıyıcı roketler, ticari veya askeri uydu taşıma, meteorolojik gözlemler ve deneysel çalışmalar gibi görevler için yükleri Dünya'dan uzaya taşımaktadır. Bu araçlar, tek kademeliden tekrar kullanılabilir sistemlere kadar çeşitlidir; kara, deniz veya hava fırlatna platformlarına göre sınıflandırılmaktadır ve hedeflenen yörüngeler için yük boyutlarına göre kategorize edilebilir. Katı yakıtlı motorlarla sıvı veya gaz oksitleyicilerin kombinasyonunu kullanan hibrit roket motorları, itkide esneklik ve verimlilik sağlamaktadır. Bu tez kapsamında, küçük uydu fırlatma araçlarının yörünge simülasyonu için altı serbestlik derecesi modeli geliştirilmiştir; Minotaur-I fırlatma aracının son kademesinin hibrit roket motoru ile değiştirilerek yörünge ve itki sistemi optimizasyonu yapılmıştır. Çok amaçlı optimizasyon, karmaşık tasarım parametrelerini ve görev hedeflerini ele almaktadır ve hibrit itki sisteminden yararlanarak maliyet-etkinlik ve çevresel faydalar sağlamaktadır. Ayrıca, cevap yüzey analizi ile, araç performansını etkileyen önemli parametreler değerlendirilmekte ve optimizasyon tasarım parametrelerinin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the realm of space exploration, launch vehicles or carrier rockets transport payloads from Earth to space for tasks such as commercial or military satellite deployment, meteorological observations, and experimental studies. These vehicles range from single-stage to reusable systems, classified by launch platforms on land, sea, or air, and categorized by payload size for targeted orbits. Hybrid rocket motors, combining solid propellants with liquid or gaseous oxidizers, provide flexibility and efficiency in propulsion. This thesis develops a six-degrees-of-freedom model for simulating small satellite launch vehicle orbits, including the replacement of the final stage of the Minotaur-I launch vehicle with a hybrid rocket motor. Multi-objective optimization addresses complex design parameters and mission objectives, utilizing hybrid propulsion for cost-effectiveness and environmental benefits. Additionally, response surface analysis evaluates key parameters influencing vehicle performance and trajectory optimization.