Perakende zincir mağaza tercihini etkileyen faktörler ile müşterilerin yenilikçi kişilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between factors affecting retail chain store choice and innovative personalities of customers
  1. Tez No: 603802
  2. Yazar: BAHADIR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu araştırmada, tüketici yeniliği türleri ile tercih faktörleri arasındaki ilişkinin, perakende mağaza zinciri müşterileri üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca tüketici yenilikçilik türleri ve tercih faktörlerinin müşterilerin demografik faktörlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin de araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ilinde ulusal perakende mağaza zincirlerinde alışveriş yapan bireyler, örneklemini ise rassal örnekleme yöntemiyle araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 445 müşteri oluşturmaktadır. Sosyal yenilikçilik puanı kadınlarda, memurlarda, ön lisans mezunlarında, aylık 2001-2500 TL arası gelire sahip olanlarda, en fazla Carrefour markasını seçenlerde ve ürün kalitesine en fazla önem veren müşterilerde daha yüksek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between consumer innovation types and preference factors through retail store chain customers. The study also aimed to investigate whether consumer innovation types and preference factors differ according to customers' demographic factors. The population of the study consists of individuals who shop in national retail store chains in Malatya province, and the sample consists of 445 customers who volunteer to participate in the research by cluster sampling method. The social innovation score is higher among women, civil servants, associate degree graduates, those with monthly income of TL 2001-2500, those who choose the Carrefour brand the most and the customers who give the highest importance to product quality.