Estimation of aerobic capacity (VO2max) of adult male population of Turkey
Türkiye yetişkin erkek maksimum aerobik kapasitesinin (VO2max) tahminlenmesi
- Tez No: 603803
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Fizyoloji, Industrial and Industrial Engineering, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Fiziksel iş kapasitesi olarak da adlandırılan aerobik kapasite (AK veya VO2max), işçileri korumak için güvenli iş enerji harcaması normlarının belirlenmesinde önemli bir parametredir. Bir görev performansı sırasında harcanan enerjinin çoğunun, birey tarafından tüketilen oksijen miktarının ölçülmesiyle belirlenen aerobik metabolizma yoluyla üretildiği varsayılarak tahmin edilebilir. Genel iş yükü çok yüksekse, aerobik metabolizma gerekli tüm enerjiyi sağlamak için yeterli olmayabilir. Daha sonra, işçi anaerobik metabolizma yoluyla ek enerji üretir ve sonuçta laktik asit oluşur ve en nihayetinde yorgunluk oluşur. Aşırı durumlarda, ölümcül bile olsa kardiyovasküler ve pulmoner sağlık sorunlarına yol açabilir. Aerobik kapasiteler kalıtım, beslenme ve egzersiz nedeniyle toplumlar arasında değişebilir. Birkaç on yıldan beri, bazı araştırmacılar birçok gelişmiş ülke için aerobik normlar geliştirmiştir. Ancak, bu tür normlar Türkiye nüfusu için mevcut değildir. Bu çalışma, Türkiye erkek nüfusu için bu gibi temel değerleri geliştirmeye yönelik ilk girişimdir. Bu çalışma, Türkiye'deki erkek nüfusun aerobik kapasitesini tahmin etmek ve bazı kişisel özelliklerin aerobik kapasite üzerindeki etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmada Astrand-Myhre Bisiklet Testi olarak adlandırılan değiştirilmiş bir submaksimal ergometre testi kullanıldı. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin farklı bölgelerinden aile kökenli 260 sağlıklı erkek gönüllü (18 ila 54 yaş) oluşturdu. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre ortalama aerobik kapasite 2.5 l/dak (± 0.3), vücut ağırlıklı düzeltilmiş aerobik kapasite ise 33.2 ml/ kg/dak (± 7.7) olarak bulunmuştur. Ortalama VO2max değerleri (hem l/dak hem de ml/kg / dak cinsinden) yaş ve vücut ağırlığı gruplarına göre doğrusal olarak azalır. Bu çalışma ile bir ilke ulaşılmış ve 18 ila 54 yaşları arasında Türkiye'nin yetişkin erkek nüfusunun aerobic kapasite normları belirlenmiştir. Bu normlar, Türkiye'nin erkek nüfusu için aerobik kapasite tasarımında 'referans' işlevi görebilir. Aynı zamanda dünya nüfusu ile kıyaslamalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aerobic capacity (AC or VO2max), also called physical work capacity, is an important parameter to determine the safe work energy expenditure norms to protect the workers. The energy expended during a task performance can be estimated by assuming that most of the energy is produced through aerobic metabolism which is determined by measuring the amount of oxygen consumed by the individual. If the overall workload is too high, aerobic metabolism may not be adequate to provide all the required energy. Then the worker generates the additional energy by anaerobic metabolism resulting lactic acid build up and eventually fatigue. In extreme cases, it may lead to cardiovascular and pulmonary health issues even fatalities. Aerobic capacities may vary among individuals and among populations due to heredity, nutrition, and exercise. Over several decades, a number of researchers have developed aerobic norms for a number of developed countries. However, such norms do not exist for the population of Turkey. This study is the first attempt to develop such baseline values for the male population of Turkey. This study is carried out to estimate the AC of the male population of Turkey and investigate the effects of some personal characteristics on AC. In the study, a modified submaximal cycle ergometer test, called Astrand-Myhre Bike Test, was used. The sample of the study included 260 healthy male volunteers (18 to 54 yrs.) having family origin from different regions of Turkey. Based on the statistical analysis results, the average AC is found to be 2.5 l/min (±0.3) and body weighted adjusted AC is found to be 33.2 ml/kg/min (± 7.7). The mean values of VO2max (in both l/min and in ml/kg/min) decreases by age and body weight groups. Through this study, a first is achieved, and the AC norms of the adult male population of Turkey are established between the ages of 18 and 54 years. These norms can serve as a 'reference' in the design for aerobic capacity for the male population of Turkey. The comparisons with the world populations are also made.