Multi agent intersection management for autonomous vehicles
Otonom araçlar için çok etmenli kontrol mekanizması
  1. Tez No: 603843
  2. Yazar: BURAK UGRANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde yollarda araç sayısının artması ile birlikte geleneksel taşımacılık yöntemleri özellikle kavşaklarda trafik sıkışıklığına sebep olmaktadır. Bu da hava kirliliğine ve yolda boşa zaman geçirilmesinin temel nedenleri arasındadır. Son yıllarda otonom araçlar üzerine yapılan araştırmalar sayesinde yakın gelecekte kavşaklarda daha verimli bir şekilde trafik yönetimi mümkün olacaktır. Bu tezin temel amacı, otonom araçlar için zaman temelli optimizasyon ve Model Öngörülü Kontrol (MÖK) yöntemleri ile yakıt tüketimini de ele alarak kavşak koordinasyonu sağlamaktır. Önceki araştırmalar bu yöntemlerin, otonom araçlar için geleneksel kavşak yönetim sistemlerine göre daha verimli sonuçlar elde ettiğini göstermiştir. Fakat, daha iyi yörünge planlama teknikleri kavşaklarda gecikme sürelerini azaltacaktır. Bunun yanında, optimizasyon problemi oluştururken yakıt tüketimi için de bir maliyet fonksiyonu eklemek araçların yakıt ekonomisi bakımından yararlı olacaktır. Bu tezde, verimli yörünge planlama tekniklerinin ve araçların haberleşmesi için kullanılan iletişim alanının genişliğinin zaman tabanlı optimizasyona etkileri incelenmektedir. Geniş iletişim alanının ve dinamik yörünge planlama tekniğinin daha az zaman kaybına yol açtığı gösterilmiştir. Bir diğer katkı ise, model öngörülü kontrol maliyet fonksiyonuna yakıt tüketimi maliyetini minimize edecek fonksiyonların da eklenmesi ve yakıt ekonomisine etkilerinin incelenmesidir. Ayrıca merkezcil model öngörülü kontrol sistemi merkezcil olmayan sisteme çevirilmiştir. Maliyet fonksiyonuna yakıt tüketimi denklemlerini eklemek her ne kadar yakıt tüketimini azaltsa da kavşak içinde gecikmeyi arttırdığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca merkezcil MÖK'un merkezcil olmayana göre daha verimli sonuç elde ettiği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Traditional transportation systems cause traffic congestion especially at the intersections as the number of vehicles keeps increasing. This is also the main reason of air pollution and time wasted. Most of the people lose their time and money because of traffic congestion. Thanks to recent research on autonomous vehicles, intelligent transportation and wireless communication systems, efficient traffic management at the intersections with multi-agent scheduling methods will be possible. The main objective of this thesis is intersection coordination for multi-agent systems by using time-based optimization and Model Predictive Control (MPC) methods while considering fuel economy at the intersections. Existing results show that these methods are efficient in comparison to the traditional methods when all the vehicles are autonomous. However, better trajectory planning can improve the total delay of the system. Besides, including fuel economy in the optimization function can also decrease fuel consumption which would be good for both humanity and nature. In this thesis, the effect of trajectory planning and different communication ranges on time-based optimization method is studied. It is shown that a wider communication range and better trajectory planning provide less time delay. Another contribution of this thesis is to propose centralized and decentralized MPC algorithms by including fuel consumption related costs in the objective function. As a result, fuel consumption is decreased at the expense of an increase in the time delay. In simulations, it is also observed that centralized MPC performs better than decentralized MPC.