Sindirim sistemi kanseri tanısı alan hastalarda cerrahi girişim öncesi tanatofobinin dindarlık ile ilişkisi
The relationship between tanatophobia and religiositybefore surgery in patients with digestive system cancer diagnosis
- Tez No: 603900
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde yatan gönüllü hastaların hissettikleri duygu ve düşünceler neticesinde meydana gelen değişiklikleri saptamak amacıyla anket yapılması hedeflenmiştir. Araştırmanın amacı, sindirim sistemi kanseri tanısı alan hastalarda cerrahi girişim öncesi tanatofobi (ölüm korkusu) ile dindarlık ilişkisini ele almaktır. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi servisine başvurmuş sindirim sistemi kanseri tanısı almış 60 gönüllü hasta oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları; Zung Depresyon Ölçeği, Ok-Dini Tutum Ölçeği, Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği'dir. Araştırmamızın teorik kısmında sırasıyla sindirim sistemi ve sindirim sistemi kanserleri, ölüm ve ölüm korkusu, kaygı ve ölüm kaygısı, din-dindarlık ve dindarlığın boyutları açıklanmıştır. Araştırmanın ampirik kısmında ise uygulanan anketlerin verileri değerlendirilmiş ve birtakım yorumlamalarda bulunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; travmatik bir özellik taşıyan sindirim sistemi kanseri tanılı hastalarda ölüm korkusunun; dini tutum üzerinde pozitif yönde bir ilişkisi bulunmuştur. Dini tutumun biliş, duygu, davranış ve ilişki boyutlarının depresyonla negatif yönde anlamlı bir ilişkisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to conduct an inquiry in order to determine the changes that occurred as a result of the feelings and thoughts of volunteer patients, who are hospitalized in the General Surgery Department of Health Education University Istanbul Training and Research Hospital. The aim of this study is to investigate the relationship between/of tanatophobia (fear of death) and religiosity in patients diagnosed with gastrointestinal cancer. The sample of the study consists of 60 volunteer patients who have gastrointestinal cancer and admitted to the General Surgery Department of the Health Education University Istanbul Training and Research Hospital. Data collection tools of the research; Zung Depression Scale, Arrow-Religious Attitude Scale, Thorson-Powell Death Anxiety Scale, State and Trait Anxiety Scale. In the theoretical part of our research respectively digestive system and digestive cancers, death and fear of death, anxiety and death anxiety, religion-religiosity and religiosity dimensions were explained. In the empirical part of the study, the data of the inquiry were evaluated and some interpretations were made. According to the results of the research; fear of death in patients with digestive tract cancer with traumatic traits has a positive effect on religious attitude. Cognitive, emotion, behavior and relationship dimensions of religious attitude have a negative effect with depression.