Bazı lepidoptera türlerinin erginlerinde sindirim kanalının anatomik ve histolojik incelenmesi
  1. Tez No: 416
  2. Yazar: LEYLA AÇIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE SULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
02 ET Çalışmamızda onbir lepidoptera türünün sindirim ka nal^ anatomik olarak stereomikroskopda incelenmiş ayrıca bu türlerin mensup olduğu familya ve bir alt familyayı temsilen beş türün sindirim kanalının histolojisi. 'araştırma- -mikroskobunda yakılmıştır.' Bunlardan ör *- - gin halde beslenmeyen bir übepidoptera türü seçilerek, beslenen ve beslenmeyen ergin Lepidoptera türleri ara sındaki anatomik ve histolojik farklar gözlenmiş,. sonuç lar şekil ve fotoğraflarla desteklenmiştir. İncelenen türlerin mensup olduğu familyalar Papilionidae/Pleridae, Hipparchiidae-Satyrinaetgipparchiidae-^-mphaliriae>t Lymantrijdae d'ir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this ötudy, first, the anatomy of alimentary canals of v eleven Le pi d opt era species with the stereomicroscope. then, the histology of alimentary canals; of four species representing five - families and subfamilies with She light microscope were examined. In addition to that an. adult Lepidoptera species not feeding was chosen in order tö obtain the differences.,.between feeding and not feeding adult Lepidoptera species.Re3ults were supported with figures and photographs. Families belong to species are Papilionidae,Pieridae,Hipparchiidae-§atyrinae,Hipparchii- dae-Nymphali nae and Lymantriidae. Ill