Seviyeleme aşamasında yapılan mikro-osteoperforasyon uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the efficiency of micro-osteoperforation during the alignment stage
- Tez No: 603921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş-Amaç: Ortodontik tedavi uzun süren ve hasta iş birliği gerektiren bir tedavidir. Uzun süren tedavilerde çürük, periodontal problem, kök rezorpsiyonu gelişme riski artmakta ve hasta iş birliğinde sorunlar baş göstermektedir. Bugüne kadar tedavi sürecini kısaltabilecek birçok teknik geliştirilmiştir. Bu çalışmada, seviyeleme aşamasında uygulanan mikro-osteoperforasyon (MOP) yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alt arkta çapraşıklığı bulunan 28 birey dâhil edilmiştir. Birinci grup (4 erkek ve 10 kız, ortalama yaş=17,21±3,76 yıl) MOP uygulaması yapılarak (MOP+), ikinci grup (8 erkek ve 6 kız, ortalama yaş=15,29±1,77 yıl) MOP uygulaması yapılmadan (MOP-) tedavi edilmiştir. Sefalometrik değişkenler, periodontal parametreler, Little çapraşıklık indeksi, seviyeleme süresi, hasta memnuniyeti ve işlem kolaylığı değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p ≤ 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: MOP+ grupta, ilk ayda Little çapraşıklık indeksindeki (LÇİ) azalma MOP- gruba göre daha fazla bulunurken (p=0,019), diğer aylarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. MOP+ grupta seviyeleme süresi (105,57±18,34 gün) MOP- gruba göre (135,86±15,12 gün) daha kısa bulunmuştur (p=0,000). MOP+ grupta, ilk seansta ağrı seviyesi daha yüksek bulunmuştur (p=0,002). Sefalometrik değişkenler açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır. MOP- grubunda, tedavi sonunda gingival indeks (p=0,008) ve sondlamada kanama indeksi (p=0,039) MOP+ gruba göre daha fazla artış göstermiştir. Sonuç: MOP uygulaması, seviyeleme süresini kısaltmıştır. Gruplar arasında hasta memnuniyetinde ve ağrı düzeyinde ilk seans dışında fark bulunmamıştır. Sefalometrik değerlerde gruplar arası fark gözlenmemiş, periodontal dokularda klinik olarak anlamlı inflamasyon tablosu oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Orthodontic treatment is a long treatment that requires patient cooperation. The risk of caries occurance, periodontal problems, root resorption development increases and problems arise in patient cooperation with longer treatments. Up to present, several different techniques were developed that may shorten the treatment time. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of micro-osteoperforations (MOP) performed in the alignment stage. Materials and Methods: Twenty eight subjects who had crowding in the mandibular arch were included in the study. The first group (4 boys and 10 girls, mean age = 17.21 ± 3.76 years) was treated with MOP (MOP+) and the second group (8 boys and 6 girls, mean age = 15.29 ± 1.77 years) was treated without MOP (MOP-). Cephalometric variables, periodontal parameters, Little irregularity index, alignment duration, patient satisfaction and ease of operation were evaluated. The data was analyzed statistically and the level of statistical significance was determined as p ≤ .05. Results: In the MOP+ group, the decrease in Little irregularity index (LII) was more compared to the MOP- group in the first month (p = .019), but no statistically significant difference was found in the other months. Alignment duration was shorter in the MOP+ group (105.57±18.34 days) compared to MOP- group (135.86±15.12 days) (p=.000). The pain level in the MOP+ group in the first appoinment was higher compared to other group (p=.002). There was no significant difference between the groups in cephalometric parameters. Higher increases were found for gingival index (p= .008) and bleeding index (p= .039) in the MOP- group compared to MOP+ group at the end of treatment. Conclusion: Alignment stage was shortened with MOP application. There was no difference between groups in patient satisfaction and pain level except for the first session.No difference was observed between the groups in cephalometric values and no clinically significant inflammation was observed in periodontal tissues.