0-18 yaş arası B12 eksikliği saptanan hastalarda DNA hasarı göstergesi 8-OH deoksiguanozin düzeyinin idrarda ve serumda gösterilmesi
Demonstration of 8-oh deoxyguanosine levels in urine and serum as indicators of DNAdamage in patients with B12 deficiency in 0-18 years old
  1. Tez No: 603931
  2. Yazar: KORAY BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: B12 vitamini insan organizmasının sentezleyemediği bir vitamindir. Esas olarak DNA ve myelin sentezinde gereklidir. Eksikliğinde özellikle hızlı çoğalan dokular etkilenir ve megaloblastik anemi, büyüme ve nöromotor gelişimde geriliğe yol açabilir. Bu çalışmada B12 vitamin eksikliği olan çocuklarda DNA hasarı göstergesi 8-Oh-Deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyi değerlendirerek, B12 eksikliğinin DNA hasarı ile ilişkisini belirleme amaçlandı. Materyal ve metod: Bu çalılmaya Haziran 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında başvuran hastalardan, B12 vitamin eksikliği tespit edilen 0-18 yaş arası toplam 44 hasta ve bunları karşılayacak aynı yaş grubundan tamamen sağlıklı 40 çocuk hasta kontrol grubu olarak alındı. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve labaratuvar sonuçları değerlendirildi. DNA hasarı 8- OHdG düzeyleri idrar ve serum numunelerinde ELA (enzim immünoassay) kiti ile çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %27.2'si (n=12) kız, %72.8'i (n=32) erkek, kontrol grubu hastaların %35 (n=14) kız, %65 (n=26) erkekti. Çalışmadaki hastaların yaşları 6 ile 213 ay arasında değişmekte olup, ortalama 83,50±68,51 ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin B12 is a vitamin that human organism can not synthesize. Essentially vitamin B 12 is necessary for the synthesis of DNA and myelin. The Vitamin B12 deficiency is particularly affects to the rapidly proliferating tissues and it can lead to megaloblastic anemia; delays in growth and can cause retardation in neuromotor development. The aim of this study was to determine the relationship between B12 deficiency and DNA damage what by evaluating 8-Oh- Deoxyguanosine (8-OHdG) indicator of DNA damage in children with vitamin B12 deficiency. Materials and methods: A total of 44 patients between 0-18 years of age who were admitted to our center between June 2017- May 2018 were included in the study as a study group, and 40 healthy children from the same age group were taken as control group. Sociodemographic characteristics and laboratory results of all patients were evaluated. DNA damage indicator 8- OHdG levels were measured by ELA (enzyme immunoassay) kit in urine and serum samples. Results: Of the patients included in the study, 27.2% (n = 12) were female, 72.8% (n = 32) were male and 35% (n = 14) were female and 65% (n = 26) were male. The ages of the patients in the study ranged from 6 to 213 months and the mean age was 83,50 ± 68,51 months. The 8-OHdG level of 44 patients with B 12 deficiency was found to be 13,99 ± 6,27 ng / ml in serum and 71,48 ± 70,5 ng / ml in urine; in the healthy control group, 9,61 ± 5,82 ng / ml in the serum and 19,18 ± 12,59 ng / ml in the urine.