Yazılı basında Suriyeli sığınmacılara dönük linç eylemlerinin haberleştirilmesi
How it is reported in the press about lynching actions against Syrian refugees
  1. Tez No: 603945
  2. Yazar: OSMAN ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KÖSE ÖZELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
2011 yılında Suriye'de patlak veren iç savaş neticesinde ortaya çıkan mülteci ya da sığınmacı krizi hala devam etmektedir. Uluslararası örgütlere göre 2. Dünya Savaş'ından bu yana dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük mülteci krizi olan Suriyeli mülteciler krizinin birinci muhataplarından biri de Türkiye'dir. Resmi ve resmi olmayan, kayıtlı ve kayıt dışı sayılarla birlikte milyonlarca Suriyeli sığınmacıyı barındıran Türkiye'de Suriyeli sığınmacılar kısa, orta ve uzun vadede üzerine en çok konuşulacak, akademik çalışma yapılacak alanlardan biridir. Nitekim özellikle 2014 yılından itibaren Suriyeli sığınmacı sayısının hızlı artışı ile birlikte Türkiye'de Suriyeli sığınmacılarla ilgili çok sayıda akademik çalışma yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Ülkenin çeşitli kentlerine dağılmış milyonlarca Suriyeli sığınmacı ile ilgili medyada kullanılan dil, sığınmacılara dönük algı, tutum ve davranışları etkilemektedir. Türkiye'de medyada Suriyelilerin temsili üzerine önemli ölçüde çalışma yapılmasına karşın Suriyelilere dönük linç eylemlerinin medyada nasıl temsil edildiğine dair çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışma bu alandaki literatüre katkı sunmak amacıyla Suriyeli sığınmacıların en fazla Türkiye'ye giriş yaptığı iki yıl olan 2015 ve 2016 yıllarında Türkiye'de ana akım yazılı basının iki temsilcisi olan Hürriyet ve Sözcü gazetelerindeki Suriyeli sığınmacılara dönük linç eylemlerinin haberleştirilmesi üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war which started in 2011 caused a major refugee crisis and the Syrian refugee crisis is still continuing. According to international organizations, the Syrian refugee crisis is the largest refugee crisis after World War II. Turkey is one of the most affected countries by the refugee crisis. Turkey has been already hosting millions of Syrian refugees and inevitably these refugees are one of the most important academic fields of study in the short to medium and long term. Since 2014 the number of Syrian refugees in Turkey has increased from a periodic basis. Consequently, academic studies on Syrian refugees have also increased. The language used in media related to millions of Syrian refugees living in different parts of the country affects the perception, attitude and behaviours aimed at refugees. In this regard, although there are many studies about the representation of Syrian refugees in the media there almost never studies on lynching directly target to Syrian refugees. This study will focus on the representation of lynching acts against the Syrian refugees in the media between the period of 2015 and 2016.