Geçici koruma altındaki suriyelilerin sosyal profil, uyum ve sorunları üzerine bir alan araştırması: İstanbul/ Fatih ilçesi örneği
A research on social profile, compliance and problems of syrians under temporary protection: Istanbul / Fati̇h district example
- Tez No: 603946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAYİ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriye'de 8 yıldır devam eden ülke içi krizin sonucunda büyük bir göç dalgasına meydana gelmesiyle Suriye'ye komşu olan ülkelerin özellikle Türkiye'nin durumdan etkilenmesi ve Türkiye'de bulunan geçici koruma altında bulunan Suriyelileri makrodan mikroya incelemektir. 2011 Mart ayında Suriye yönetimi ve muhalefet ile birlikte başlayan, günümüzde de hala devam eden çıkmaza sonuç olarak iç karışıklıklar baş göstermiş, günümüz itibarı ile ABD merkezli Pew araştırma şirketinin de araştırmaları göz önünde bulundurularak yaklaşık 13 milyon Suriyelinin evlerini terk ederek farklı ülkelere göç etmişlerdir. Gene aynı araştırma şirketine göre en çok göç alan ve karışıklık sürecinde son derece sağduyulu davranarak Suriyeli göçmenlere kapılarını sonuna kadar açan Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Geçici koruma altındaki göçmen statüsünde bulunan Suriyelilerin Ülkemizde birçok noktaya yerleşmişlerdir. İşte bu araştırma makrodan mikroya inerek İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan Suriyelilerin bu bölgeye göç etmeleri ve yaşadıkları sosyoekonomik-sosyopolitik-sosyokültürel konuları irdeleyerek araştırma yapma olanağı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, in Syria as a result of the crisis within the country continues 8 years, the occurrence of major migration waves of the countries neighboring Syria particularly affected by the situation in Turkey and Syria are under temporary protection in Turkey is to examine micro to macro This study aimed to find the internal turmoil as a result of the dilemma that started with the Syrian administration and the opposition in March 2011 and continues today. they migrated. Yet migration has been the most highly foresight and confusion by acting until the end of the Republic of Turkey to open its doors to Syrian citizens in the process according to the research company. The Syrians who are under migrant status under temporary protection have settled in many places in our country. This research goes from micro-macro to the Syrians in the district of Fatih Istanbul and migrate to this region and examines the socioeconomic-socio-political and socio-cultural issues they are experiencing.