Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların annelerinde HO-1, NRF-2, keap1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of HO-1, NRF2 and keap1 levels in mothers of children with autism spectrumdisorder
  1. Tez No: 603952
  2. Yazar: HATİCE TAKATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA AYAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm spektrum bozukluğu (OSB) nörogelişimsel bir bozukluk olup etyolojisinde genetik faktörler önemli olmakla birlikte oksidatif strese karşı artan savunmasızlıktan etkilenen mutifaktöryel bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Oksidatif stres kaynaklı nörolojik hasarın otizm de dahil olmak üzere birçok nöropsikiyatrik hastalığın patogenezinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Gebelik ortamı ve prenatal maternal durumlarının fetal beyin yapısını ve işlevini etkileyebildiği ve nörogelişimsel hastalıklara yatkınlığı arttırabildiği bildirilmiştir. Yaptığımız bu çalışmamız ile heterojen klinik ve gidişata sahip olan OSB patogenezinin aydınlatılmasında redoks homeostazını sağlanmasında rolü olan HO-1, Nrf-2, Keap1 düzeylerini OSB'li çocukların annelerinde değerlendirerek otizm şiddeti ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. Yöntem: Etik kurul onayının alınmasının ardından 11.12.2017-18.05.2018 tarihleri arasındapolikliniğimize başvuran, çalışma grubu için belirlenen dâhil edilme ölçütlerini karşılayan, 3-12 yaş arası OSB tanılı çocuğu olan 31 otizmli çocuk annesi“vaka grubu”olarakçalışmaya alınmıştır. Sağlıklı çocuk izlem polikliniğine başvuran aynı yaş grubunda sağlıklı çocuğu olan sağlıklı 32 kadın da“kontrol grubu”olarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Her iki gruptan da alınan kanlar santrifüj edilip elde edilen serumlarda HO-1, Nrf2, Keap1 düzeyleri araştırılmıştır. Ayrıca sosyodemografik veri formu ve otizmli çocuklara CARS(çocukluk çağı otizm derecelendirme ölçeği) ölçeği doldurtulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda HO-1, Nrf2 ve Keap1 seviyeleri açısından OSB'li çocukların annelerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı farklılık bulmadık (p>0,05). Hastalarda otizm derecesi ile de bu parametreler arasında anlamlı b r l şk saptamadık (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: The autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder which is considered as multifactorial disease with increased vulnerability against oxidative stress although genetic factors are involved in the etiology. It is known that neurological damage caused by oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of several neuropsychiatric disorders including autism. It has been reported gestational and prenatal maternal complications can influence on fetal brain and is functionality and that may facilitate predisposition to neurodevelopment disorders. In this study, we aimed to assess autism severity and HO-1, Nrf2 and Keap1 levels, which are involved in redox homeostasis, in mothers of children with ASD in attempt to elucidate pathogenesis of ASD that shows heterogeneous clinical characteristics and course. Method: The study was approved by Ethics Committee. The study included mothers of 31 children who presented to outpatient clinic and diagnosed as ASD between 11.12.2017 and 18.05.2018 by using inclusion criteria. In addition, mothers of 32 age-matched healthy children were included as control group. In both groups, blood samples were drawn and Ho-1, Nrf2 and Keap1 levels were studied in the sera. In addition, sociodemographic data sheet and CARS (Childhood Autism Rating Scale) were completed by participants. Results:In our study, no significant difference was found in HO-1, Nrf2 and Keap1 levels between mothers of children with ASD and controls (p>0.05). No significant relationship was detected between autism severity and these parameters (p>0.05).