Erken bebeklik otizmi olgularının etyolojik tanısında EEG ve BBT'nin önemi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 24515
  2. Yazar: SEMA TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
47 Z E T 1992 yılında İstanbul Üniversitesi istanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalın'da yapılan bu çalışmada erken bebeklik otizmi tanısı alan olguların ailelerinin sosyo demografik özellikleri, çocukların gelişim özellikleri, hekime ilk getiriliş yaşı, yakınma nedenleri, EEG ve BBT bulguları incelendi. Çalışmaya Istanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi polikliniğine aileleri tarafından getirilen ve DSM-III-R tanı kriterlerine göre erken bebeklik otizmi tanısı alan 23 olgu alındı. Kontrol grubunu normal zekalı, fizik, nörolojik muayene bulguları tamamen normal, yaşları eşleştirilmiş, klinik dışı ortamdan basit rastgele örnekleme yöntemine göre seçilen 20 olgu oluşturdu. Ailelerin sosyo demografik özellikleri ve çocukların gelişimleri ne ilişkin bilgiler her olgu için anne ve/veya babaları tarafından cevaplandırılan poliklinik anamnez fişinden araştırıldı. 21 olguda EEG, 23 olguda BBT incelemesi yapıldı. Verilerin dökümü yüzde hesabı olarak yapıldı. İstatistiksel yöntemde Fisher kesin ki kare testi kullanıldı.48 Sonuçlar değerlendirildiğinde erken bebeklik otizmi erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görüldü. Olguların daha çok ailenin tek ya da en küçük çocuğu olduğu saptandı. Ailenin sosyodemografik özellikleri incelendiğinde özellikle baba eğitim düzeyinin yüksek, annelerin çoğunluğunun ev hanımı, babaların memur ya da işçi, yaş dağılımlarının 21-40, ailenin ekonomik düzeyinin orta ya da yüksek olduğu ve anne baba arasında sorun olmadığı saptandı. Olgularda % 65.21 oranı ile doğum sonrası döneme ait komplikasyonlar gözlendi. Erken bebeklik otizmli çocuklarda % 86.95 oranı ile yürümenin zamanında olduğu, bozukluğun en çok konuşma alanında olduğu saptandı. Çocukların hekime 3-5 yaşında götürüldüğü ve başvuru yakınmalarının en fazla konuşma ile ilgili olduğu gözlendi. Olgularda % 33.34 oranı ile EEG, % 17.08 oranı ile BBT bozukluğu saptandı. Erken bebeklik otizminde etyolojiyi açıklamak açısından Bilgisayarlı Beyin Tomografisi (BBT) gibi statik bir tetkik yerine Magnetic Reso nance Imaging (MRI) ve Positron Emission Tomography (PET)'in daha fay dalı olacağı ve nörofizyolojik, nörokimyasal araştırmaların anlamlı sonuçlara ulaşmakta yararı olacağı düşünüldü. Sonuçları çeşitli yayınlarda bildirilen sonuçlarla karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY In this report which is done in 1992 in Istanbul University Child Psychiatry Department early infantile autism diagnosed patients are studied for their family socioeconomical status, childrens developmental milestones first attendance to hospital, complaints and E.E.G. and C.T. results. The 23 patients who brought to Child Psychiatry day hospital policlinic and diagnosed early infantile autism are included in this study. The control group consisting 20 children is chosen from outside the clinic randomly selected who are normal IQ and no deficit in neurological and physical examinations. Informations of families socioeconomical status and childrens developmental milestones are taken from files which were filled by families. 21 patients are underwent E.E.G. and 23 patients are underwent C.T. controls. Results were given an a percentile Fisher's Exact Test. When the results are evaluated early infantile autism are diagnosed more boys than girls. Patients are the smallest children or the50 single child of the families. The fathers usually are educated in high degrees, mothers are housewifes, ages between 21-40, socioeconomic status are medium or high class and there is no family interaction problems. In 65.21 percent patients, there were postnatal complications. 86.95 percent of patients walking begins in expected time, but problem in speech is seen. Patients are taken to medical doctor around 3-5 ages and main complaints are speech disorder or delays. 33.34 percent patients E.E.G. disorder and 17.08 percent patients C.T. disorder are found. According to explain the aetiological factors in early infantile autism Magnetic Resonance Imaging (MRI) and Position Emission Tomography (PET) interventions will give better results than Computerize Tomography (CT)- it is thought that neurophysciological and neurochemical studies will show us more understandable results. The results of this report was discussed and compared with the results of other studies.