Bilgi verici danışmanlığın otistik çocuğu olan anne-babaların kaygı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 20767
  2. Yazar: NESLİHAN AKSAZ KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada bilgi verici danışmanlığın 6-12 yaşları arasında otistik çocuğu olan anne-babaların kaygı düzeylerini ne yönde etkilediği incelenmiştir. Araştırmanın deneklerini, Özel Uyum Özel Eğitim Okulu'nda eğitim almakta olan 6-12 yaşları arasındaki otistik çocukların anne ve babaları oluşturmuştur. Denekler gönüllü olma esasının yanısıra belirli bazı ölçütlere göre seçilmişlerdir. Deney ve kontrol grupları yedi anne yedi baba olmak üzere toplam öndörder kişiden oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama süresi sekiz hafta olarak planlanmış, bu sürenin başında ve sonunda her iki gruba (deney-kontrol )“özürlü veya sürekli bir hastalığı olan bireye önhip ailenin kaygı ve edişe düzeyini ölçme aracı”(KBÖA) verilmiştir. Böylece bilgi verici danışmanlığın ailelerin kaygı düzeylerini ne yönde etkilediği ölçülmeye çalışılmıştır. Deney grubuna katılan anne babalar, sekiz hafta süreyle haftada bir gün iki saat süren bilgi verici danışma sürecine katılmışlardır. Bu süreç içerisinde anne-babalarla otizm hakkında detaylı bilgi, ihtiyaçları doğrultusunda anne-baba eğitimi ve duygu-düşünce-deneyimlerini paylaşmaları için fırsat verilmiştir. Kontrol grubuna ise, bu süreler içinde hiçbir uygulama yapılmamıştır. Bilgi verici danışmanlık uygulaması sonunda deney ve kontrol gruplarının kaygı düzeyleri kendi içlerinde karşılaştır mıştır., Her iki grup açısından anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak yapılan gözlemler bilgi verici danışmanlığın kaygı düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olmasa bile deney grubuna katılan anne-babaların daha bilinçli olduklarını, çocuklarını kabul etmeye, eşler arası etkileşimi arttırma ve sosyal desteği sağlama açısından yararlı olduğunu göstermektedir. Deney grubuna katılan anne-babaları n“kişisel ödül eksikliği”alt boyutunda kaygı düzeylerinin azalmasının da bu gözlemlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bilgi verici danışmanlık uygulaması sonunda deney grubunda bulunan anneler ile babaların kaygı düzeyleri arasında fark olmadığı saptanmıştır. Bu bulguya dayanılarak bilgi verici danışma sürecinin anneler ve babalar üzerinde aynı etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar bilgi verici danışmanlık açısından tartışılmış ve özürlü çocuğu olan anne babalara daha etkin psikolojik destekte bulunabilmek için gerekli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has examined how the informational counselling has affected the degree of stress of the parents whose children are autistic. It has hypothesized that the experimental and control group would have significant differences in their of stress the parents of autistic children. These children are between ages 6-12 and have been educated in Private Uyum Special Education School. The subjects were Volunteer parents and experimental and control groups were consisted of 7 mothers and 7 fathers. The treatment lasted for 8 weeks and each meeting lasted for 2 hours. As a pre and posttest“Questionnaire our Resources and Stress”was administered for both groups. During this period the experimental mothers and fathers were informed about autism, educational opportunities and needs and for sharing feelings and ideas. The control group didn't have any treatment during this period. At the end of the informational counselling treatment both groups were compared on their level of stress. The results have shown that even the informational counselling has no significant effect on the level of stress it was observed that experimental group realize the reality of the situation accept their children. Also, the interaction and the social support between the spouses were promoted. On the“Lack of Personal Reward”subscale, there was a decrease in their level of stress for the experimental group parents. At the end of the treatment of informational counselling it was recorded that there was no difference between the level of stress of the mothers and fathers who attended the experimental group. According to the results, it was concluded that the informational counselling period had the same effect on mothers and fathers. It was concluded that informational counselling has improved psychological support.