Göz kırpma hareketleri ile tarayıcı kontrolü
Browser control via eye blink movements.
  1. Tez No: 603968
  2. Yazar: FATİH BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan ve bilgisayar arasında tek yönlü veya iki yönlü iletişim imkanı veren her türlü cihaz, sensör veya yapıya insan-bilgisayar arayüzü adı verilebilir. Bilgisayar ile iletişim için günümüzde kullanılan geleneksel giriş cihazları klavye, bilgisayar faresi, dokunmatik ekrandır. Tüm bu arabirimler elle kontrol gerektiren arabirimlerdir ve hareket kapasitesi sınırlı olan kişiler veya engelli kişiler tarafından kullanılamazlar. Engelli insanlar ya da geleneksel giriş yöntemlerine alternatif gerektiren durumlarda insan ile bilgisayar arasındaki iletişim için yeni araçlar geliştirilmesi gerekmektedir. İnsan bilgisayar arayüzü geliştirme konusunda yapılan çalışmalar incelendiğinde genellikle göz bebeği takibi veya yüz hareketlerinden faydalanma üzerine pek çok çalışmanın olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasında göz kasları diğer kaslara oranla hastalık, özellikle felç, epilepsi hallerinde en geç kaybedilen ve engelli insanlar tarafından kontrol edilmesi daha kolay olan kaslar olduğu için bu yönde çalışmanın daha uygun olacağına karar verilmiştir. Tez kapsamında EEG ve IMU sensörlerinden faydalanarak imleç denetimi yapabilen bir sistem prototipinin tasarlanması amaçlanmıştır. Amaç kapsamında insanın kafasını az miktarda hareket ettirmesiyle ve göz kırpma eylemi kullanılarak imleç denetiminin yapılması hedeflenmiştir. Tez çalışmasında, bilgisayarda geleneksel giriş yöntemleri için alternatif veya engelli kişiler için kablosuz bir EEG başlık ile alınan ham sinyal verisi ve başlığa eklenen bir mikrodenetleyici donanımı ile IMU sensör verisinin birlikte kullanımı ile fare imleç denetimi ve onay komutu olarak kullanılması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda imleç hareket ve tıklama denetimi için IMU ve EEG sensörlerinden meydana gelen bir sensör sistem oluşturulmuş ve sistemin çalışması için ANFIS yardımıyla bir denetim yazılımı oluşturulmuştur. Sistem tasarımında öncelikle veri toplama amaçlı olarak tasarlanan bir deney düzeneği ile deneyler yapılmış sonrasında verilerin öğretileceği ANFIS tabanlı bir model geliştirilip denetim işlemi başarıyla yapılmıştır. ANFIS öğrenme süreci için bir deney düzeneği oluşturulmuş ve toplanan verilerden çeşitli öznitelikler alınıp bunlardan en uygunları bulanık denetleyiciye uygulanmıştır. Elde edilen sistem ile engelli bireylerin hayatının kolaylaştırılması için alternatif bir sistem ortaya konulacaktır. Ayrıca insansız araç operatörlüğü gibi arayüz kullanılan alanlarda uzuvla kontrol edilen giriş aygıtlarına yeni sistemlerin geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Bu sayede havacılık, araç operatörlüğü, bilgisayar oyuncusu seçimi gibi çeşitli alanlarda yeni uygulama ve donanımların geliştirilmesi mümkün olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Any device, sensor or structure that allows one-way or two-way communication between human and computer can be called human-computer interface. The traditional input devices used for communication with the computer are the keyboard, mouse and touch screen. All of these interfaces require manual control and cannot be used by people with limited mobility or by people with disabilities. New tools need to be developed for people with disabilities or for people who need an alternative to traditional entry methods. When the studies on human computer interface development are examined, it is seen that there are many studies on pupil tracking or benefiting from facial mimics. The aim of the thesis is to design a system prototype that can perform cursor control by using EEG and IMU sensors. The aim is to make the cursor control by moving a small amount of the human head and using the blink action. In the thesis, the raw signal data received with a wireless EEG header and the use of an IMU sensor attached to the header and mouse cursor control were realized. As a result of the study, an inspection software was created with the help of ANFIS for cursor movement and click control. In the design of the system, firstly, an experiment was designed with the aim of collecting data and then an ANFIS based model was developed and the audit process was performed successfully. An experimental setup was developed for ANFIS learning process and various attributes were taken from the collected data and the most suitable ones were applied to the fuzzy controller. An alternative system has been put forward to facilitate the lives of disabled people with the obtained system. In addition, it will contribute to the development of new systems to the input devices controlled by limb in areas where interface is used such as unmanned vehicle operator. In this way, it is possible to develop new applications and equipment in various fields such as aviation, vehicle operator, computer player selection.