Rabdomiyosarkomın tanı ve takibinde III-ınantimyosinf(ab) ımmünsintigrafisi kullanımı
Radioimmunoscintigraphy using [111in]antimyosin fab fragments for the diagnosis and follow-up of rhabdomyosarcoma
- Tez No: 603970
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ COŞKUN BEKDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, rabdomiyosarkomiyosarkomlu çocuklarda antimyosin sintigrafisi kullanılarak yapılan radyoimmünsintigrafinin sensitivitesi ve spesifitesini araştırmak ve alınan sonuçların hastalığın klinik olarak yönlendirilmesine katkısını saptamak amacıyla yapılmıştır. 1987-1992 arasından 27 rabdomiyosamkonlu (RMS), iki leyomiyosarkomlu(LMS) ve bir alveyolar yumuşak doku sarkomlu hastada 111-In işaretli antimiyosin Fab fragmanları kullanılarak 39 radyoimmünsintigrafik çalışma yapılmıştır. Histolojik olarak tanısı kanıtlanan bu hastalar lokal rekürrens, metastazlar ve tedaviye verdikleri cevap açısından sintigrafik olarak incelenmiştir. İmmünsintigrafi sonuçları histopatolojik inceleme ve diğer görüntüleme metotları ile karşılaştırılmıştır. Bu seride antimiyosin sintitgrafisinin sensitivtesi %82 ve spesifitesi %73 olarak bulunmuştur. Teknik, RMS için spesifik görünmemekle beraber, lokal rekürens ve metestazların erken saptanması ve tedaviye verilen cevabın incelenmesinde yararlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Between 1987 and 1992, 39 radioimmunoscintigraphic studies using 111In-labelled antimyosin Fab fragments were performed in 27 patients with rhabdomyosarcoma (RMS), 2 patients with leiomyosarcoma (LMS) and 1 with alveolar soft tissue sarcoma. 21 patients were children aged 3–14 years. These patients, who had histologically proven myosarcoma, were examined scintigraphically to search for local recurrences or metastases and to determine the response to treatment. The results of immunoscintigraphy were compared with histopathological parameters and other imaging modalities. The sensitivity of antimyosin scintigraphy in this series was 82% and the specificity was 73%. Although the technique appears to be not highly specific for RMS, it was found to be useful for the early detection of local recurrence and metastases, as well as for the evaluation of the response to therap