Post-fordist üretim modeli: Yalın üretim ve endüstri ilişkileri
Post-fordist production model: Lean production and industrial relations
- Tez No: 603971
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YALÇINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tezin amacı, bu eksiklikten hareketle Batı'da ve K. Amerika'da yalın üretimin ortaya çıkışını hazırlayan şartları değerlendirerek, yalın üretim tekniklerini incelemek ve yeni sistemin yerleşik çalışma düzenine etkisini ortaya koymaktır. Tez, genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde son on yıl içinde gelişmiş ülkelerde ekonomik ve sosyal yapıda meydana gelen değişimler üzerinde durulmaktadır. Tezin ikinci bölümü, yalın üretim modelini tarihsel ve teknik alt yapısı açıklamaktadır. Tezin üçüncü ve son bölümünde yalın üretim sisteminin bireysel ve toplu çalışma ilişkilerini hangi yönde etkileyebileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the economic and social factors causing the rising of post-Fordism in the West, the principles of the lean production system and its effects on the permanent work environment. The thesis is organized into three parts. The first part presents a summary of the economic and social changes in the developed countries in the last 10 years. In the second part, the historical and technical aspects of the lean production model are explained. In the last part of the thesis, the effects of lean production systems on individual and collective labor relations are examined.