Aygır gölü (Doğu Anadolu, Türkiye) taban çökellerinin palinolojisi
Lake Aygir (Eastern Anatolia, Turkey) palynology of basel sediments
- Tez No: 603996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEM KAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması Van Gölü'nün kuzeyinde ve Süphan volkanının güney kesiminde yer alan, Aygır Gölü taban çökellerinden gravite karotiyer kullanılarak alınan altı adet karot örneğinin stratigrafik ve bu altı adet karottan üçünün palinolojik ve stratigrafik incelemesini ve radyokarbon (karbon 14) yöntemine göre yaşlandırılmasını kapsamaktadır. Litolojik olarak karot örnekleri kil-silt, kum, çakıl, fosilli seviyeler ve bitki parçaları içermektedir. Karotlar ritmik sediman, tabaka, slump yapıları içermektedir. Aygır gölü su seviyesinin, geç Pleyistosen'in sonlarına doğru, radyokarbon yaşlarına göre günümüzden önce 16.346 ± 412 ve 19.083 ± 217 yıllarında iki kez belirgin şekilde düştüğü ve daha sonra tekrar yükseldiği belirlenmiştir. Karot örneklerinin palinolojik inceleme sonuçlarına göre, örnekler polen, alg, mantar sporu, mollusk kavkıları ve bitki parçası içermektedir. Poacea, Chenopodiaceae, Compositaea tubuliflorae-tip, Spergula, Rumex, Spergularia-tip, Filipendula, Apiaceae, Cyperaceae, Brassicaceae, Caryophyllaceae, Hypericum, ve Rubiaceae polenleri otsu paleofloranın ana elementlerini oluşturmaktadır. Odunsu Paleofloranın ana elementleri ise Quercus, Pinus ve Juglans polenleridir. Palinolojik inceleme sonucunda elde edilen verilere göre, çalışma alanı ve yakın çevresinde yaklaşık olarak 15-22 bin yılları arasında yarı kurak iklim şartları ve Poaceae Chenopodiaceae, Compositaea hakimiyetinde bir step vejetasyonunun hakim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work was performed at the Lake Aygır is located in north of the Lake Van and southern part of the Süphan volcano. This thesis involves that stratigraphical analyses of six core samples were taken from bottom deposist of the Lake Aygır using gravity corer. In addition three of these six core samples were investigated palynological and radiocarbon dating method (Carbon 14) were applied to these samples. Lithologically core samples include of in clay-silt, sand, gravel fossiliferous levels and plant remains. However, core samples include rhythmic sediments, layer and strutuces. Towards the end of Late Pleistocene, before present with regard to radiocarbon ages in the years of 16.346 ± 412 and 19.083 ± 217 water levels of the Lake Aygır were determined that two times fell dramatically and then rose again. According to the results of palynological investigations, core samples have include pollen, algae, fungal spores, mollusks and plant remains. Poaceae, Chenopodiaceae, Compositaea tubuliflorae-type Spergula, Rumex, Spergularia-type, Filipendula, Apiaceae, Cyperaceae, Brassicaceae, Caryophyllaceae, Hypericum, Rubiaceae pollen grains constitute the main elements of Grasses and herbs of the palaeoflora . Additionally, main elements of Trees and shrubs were cheracterized by Quercus, Pinus and Juglans. According to palynological data obtained from the samples, dominance the of steppe vegetation (mainly by Poaceae Chenopodiaceae, Compositaea) was determined in the study area and in the vicinity of the lake.