Praksi testleri ile kortikal ve subkortikal demansiyel sendromların ayırıcı tanısı
Differential diagnosis of cortical and subcortical demantial syndromes by praxis tests
- Tez No: 603997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN EVLİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Demans, bellek bozukluğuna lisan, yönelim, praksi, soyut düşünme, problem çözme gibi bilişsel işlevlerden en az birinin eşlik etmesiyle oluşan, mesleki ve sosyal alanda kayıplarla giden ilerleyici bir klinik tablodur. Tüm demans olgularının %50'den çoğunu Alzheimer Demansı (AD) oluşturmaktadır. Parkinson hastalığı Demansı (PD), Parkinson Hastalığı'nın seyrinde %30-40 oranında görülmektedir. AD kortikal, PD ise subkortikal demansiyel sendrom sınıflamasına girmektedir. Kortikal demanslarda sıklıkla apraksi gibi yüksek serebral fonksiyon bozukluklarının görüldüğü bilinmektedir. Bu çalışmada kortikal ve subkortikal demansiyel sendromların ayırıcı tanısında yatak başı yapılabilen pratik praksi testlerinin yararlı olup olmayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim dalı polikliniğinde takipli 34 Alzheimer Demansı, 31 Parkinson hastalığı demansı, 29 hafif kognitif bozukluk ve 28 sağlıklı olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların tam kan sayımı, karaciğer/ böbrek/tiroid fonksiyon testleri, vitamin b12, folik asit değerleri, serebral görüntülemeleri incelenmiştir. Ayrıca olgulara minimental durum testi (MMSE), saat çizme testi (SÇT) ve apraksi tarama testleri olan DEKODa ve AST testleri uygulanmıştır. Tüm sonuçlar gruplar arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Dementia is a progressive clinical situation that is accompanied by at least one of cognitive functions such as language, orientation, praxis, abstract thinking and problem solving. Alzheimer's disease (AD) accounts for more than 50% of all dementia cases. Parkinson's disease Dementia (PD) occurs in a rate of 30-40% in the course of Parkinson's disease. AD is classified as cortical and PD is classified as subcortical dementia syndrome. It is known that cortical dementia frequently has high cerebral dysfunction such as apraxia. In this study, it was aimed to determine whether practical bedside praxia tests can be useful in differential diagnosis of cortical and subcortical dementia syndromes. Metod: 34 Alzheimer 's disease, 31 Parkinson' s disease dementia, 29 mild cognitive impairment and 28 healthy subjects followed at Outpatient Clinic at Department of Neurology Cukurova University Faculty, were included in the study. Complete blood count, liver / kidney / thyroid function tests, vitamin b12, folic acid levels and cerebral imaging were evaluated. In addition, minimental sititation test (MMSE), clock drawing test (CDT) , and DEKODa and AST tests which are the tests of experimental status and apraxia screening tests were performed. All data were compared among the groups.