Adli tıpta vücut sıvılarının tanımlanmasında biyolojik marker olarak mikroRNA'nın kullanımı
The usage of microrna as a biomarker for identification of body fluids in forensic sciences
- Tez No: 604007
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adli uygulamalarda vücut sıvılarının tanımlanması olayın aydınlanmasına katkıda bulunması bakımından önemlidir. Son zamanlarda vücut sıvılarının tayininde RNA analizine dayalı metotlar üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda mikroRNA ekspresyon analizinin vücut sıvılarının tanımlanmasında hassas ve spesifik bir yöntem olduğu öne sürülmektedir. Bu çalışmada belirlenen 11 hedef biyomarker adayı mikroRNA'nın periferik kansemen-tükürük-menstruel kanda ekspresyon analizi yapılarak miRNA'ların vücut sıvılarının tayininde kullanılabilirliği ve biyolojik sıvılar için bir marker değerlerinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda yazılı ve sözlü onamı alınan 10 kadın ve 10 erkek birey olmak üzere toplam sağlıklı 20 bireyden alınan periferik kan, tükürük, semen ve menstruel kan örnekleri dahil edildi. Alınan örneklerde hsa-miR-451, hsa-miR-144, hsa-miR106a, hsa-miR-10b, hsa-miR-891a, hsa-miR135a, hsa-miR-96, hsa-miR-203, hsa-miR-205, hsa-miR-412 ve hsa-miR-214 ekspresyon düzeyleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Identifying body fluids in forensic applications is important for contributing revelation of cases. In recent years, there have been studies on method based on RNA analysis for identification of body fluids. It has been proposed that microRNA expression analysis is a sensitive and specific method for identification of body fluids in these conducted studies. In this study, evaluating whether chosen 11 target biomarker candidate microRNAs have availability and marker value for identification of body fluids and for biologic fluids by performing expression analysis on peripheral blood-semen-saliva-menstural blood; was aimed. Peripheral blood, saliva, semen and menstural blood samples of a total of 20 healthy subjects (consisted of 10 male and 10 female individuals) who had given written and verbal consent in Mersin University Faculty of Medicine, Department of Forensic Science were included in this study. Expression levels of hsa-miR-451, hsa-miR-144, hsa-miR-106a, hsa-miR-10b, hsa-miR-891a, hsa-miR135a, hsa-miR-96, hsa-miR-203, hsa-miR-205, hsa-miR-412 and hsamiR-214 in collected samples were analysed.