Romatoid artrit hastalarında ultrasonografik femoral kartilaj kalınlığı ile serum follistatin-like protein 1 arasındaki ilişki
The relationship between ultrasonographic femoral cartilage thickness and serum follistatin-like protein 1 in romatoid arthritis patients
  1. Tez No: 604011
  2. Yazar: EMİNE EVİZ SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Romatoid artrit (RA); simetrik, eroziv sinovitle seyreden ve bazen multisistem organ tutulumu ile karakterize etyolojisi tam olarak bilinmeyen otoimmün bir hastalıktır. Oluşan sinovit eklemde deformasyona ve kalıcı sakatlığa yol açar. FSTL-1, özellikle mezenkimal kökenli hücrelerden eksprese edilen ekstrasellüler bir glikoproteindir. Fonksiyonu hâlâ belirsiz olsa da proinflamatuar rolü çeşitli çalışmalarda ortaya konulmuştur. Bazı çalışmalarda FSTL-1'in RA ve diğer otoimmün hastalıklarda oluşan artrit patogenezinde önemli bir mediatör olduğu gösterilmiştir. Ayrıca FSTL-1'in kıkırdak üzerinde de etkileri olup hem yapım hem de yıkımda rol aldığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmaya, 2010 ACR/EULAR Romatoid Artrit Sınıflandırma Kriterleri'ni karşılayan 56 hasta ve 34 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların değerlendirilmesinde; WBC (Beyaz Küre Sayısı), HGB (hemoglobin), sedimantasyon, CRP (C-Reaktif Protein), Beck Depreyon Ölçeği, Sağlık Değerlendirme Ölçeği (HAQ), Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOL-RA), Nottingham Sağlık Profili anketleri dolduruldu. Ayrıca hastalarda DAS-28 hastalık aktivite skoru hesaplandı. Serum follistatin-like protein 1 (FSTL-1) düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) ile ölçüldü. Her iki dizde femoral kartilaj kalınlığı ölçümü lateral femur kondil (LFC), interkondiler alan (İCA) ve medial femur kondil (MFC) yerlerinden lineer prob kullanılarak yapıldı. Serum FSTL-1 düzeyi RA hastalarında kontrole kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşüktü. FSTL-1 ile hastalık aktivite belirteçleri olan sedimentasyon, CRP, DAS-28 arasında korelasyon saptanmadı. Hasta ve kontrol grubunun femoral kartilaj kalınlığı karşılaştırıldığında; sağ FLC, sağ MFC, sağ İCA, sol LFC, sol MFC, sol İCA kalınlığı hasta grubunda kontrol grubuna göre daha inceydi.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA); symmetrical, erosive synovitis and sometimes characterized by multisystem organ involvement is an autoimmune disease with unknown etiology. The resulting synovitis leads to deformation of the joint and permanent disability. FSTL-1 is an extracellular glycoprotein expressed from cells of mesenchymal origin. Although its function is still uncertain, its proinflammatory role has been demonstrated in several studies. FSTL-1 has been shown to be an important mediator in the pathogenesis of RA and other autoimmune diseases and the occurrence of arthritis. In addition some studies have also shown that FSTL-1 has an effect on cartilage and has been involved in both production and destruction. The study included 56 patients and 34 healthy volunteers who met the 2010 ACR / EULAR Rheumatoid Arthritis Classification Criteria. In the evaluation of patients; WBC (White Blood Cell Count), HGB (hemoglobin), sedimentation, CRP (C-Reactive Protein), Beck Depression Scale, Health Assessment Questionnaire (HAQ), Quality of Life Rheumatoid Arthritis Scale (QOL-RA), Nottingham Health Profile were completed. DAS-28 disease activity score was also calculated in patients. Serum follistatin-like protein 1 (FSTL-1) levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). The femoral cartilage was measured in both knees using linear probe from the lateral femur condyle (LFC), intercondylar area (ICA) and medial femur condyle (MFC). Serum FSTL-1 levels were significantly lower in RA patients than in controls. There was no correlation between FSTL-1 and disease activity markers sedimentation, CRP, DAS-28. When femoral cartilage thickness of the patient and control groups were compared; right FLC, right MFC, right ICA, left LFC, left MFC, left ICA thickness were thinner in the patient group compared to the control group.