Kardiyopulmoner bypass uygulanan preoperatif serum ürik asit düzeyi yüksek olan hastalarda perfüzyon süresinin postoperatif akut böbrek hasarı gelişimine etkisi
The effect of perfusion time on postoperative acute renal injury development in patients with high serum uricasite level of preoperative cardiac bypass
- Tez No: 604010
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Açık kalp cerrahisinde kullanılan ekstrakorporeal dolaşım desteğinin uzun sürmesi vücutta geçici ya da kalıcı sistemik hasarlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, preoperatif serum ürikasit düzeyi yüksek olan hastalarda perfüzyon süresinin postoperatif akut böbrek hasarı (ABH) gelişimine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Retrospektif tasarımla gerçekleştirilen bu çalışma, SBÜ İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak-Aralık 2017 tarihleri arasında preoperatif dönemde serum ürikasit düzeyi 6,0 mg/dl üzerinde olup koroner arter bypass cerrahisi uygulanan 104 hasta incelenmiştir. Bu hastalardan perfüzyon süresi 100dk ve ↑ olan 67 hasta Grup I'i, perfüzyon süresi 100 dk ↓ olan 37 hasta ise Grup II'yi oluşturmuştur. Veriler, hasta dosyaları incelenerek elde edilmiştir. ABH tespitinde, Acute Kidney Injury Network ve Kidney Disease Improving Global Outcomes kılavuzlarında yer alan postoperatif 48.saat içinde serum kreatininde en az 0,3 mg/dl artış dikkate alınmış ve bu artışı gösteren hastalar ABH gelişmiş olarak değerlendirilmiştir. Verilerinanalizinde Student t,Mann Whitney U ve Ki Kare testleri kullanılmıştır. Grup I'deki hastaların %26,9'unda, Grup II' deki hastaların ise %8,1'inde ABH'nin geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Long duration of extracorporeal circulation support used in open heart surgery causes temporary or permanent systemic damage in the body. In this study, it is aimed to evaluate the effect of perfusion duration on postoperative acute kidney injury (AKI) development in patients with high preoperative serum uricacite levels. January-December 2017, this study was carried out by retrospective design and examined 104 patients who underwent coronary artery bypass surgery with serum uricasite levels above 6.0 mg/dl during the preoperative period at Istanbul Kartal Kosuyolu High Specialized Training and Research Hospital. Of these patients, 67 patients with perfusion duration of 100min and above formed group I, and 37 patients with perfusion duration of 100min formed Group II. The data was obtained by examining patient files. Postoperative 48 in AKI detection, included in the guidelines of the Acute Kidney Injury Network and Kidney Disease Improving Global Outcomes an increase of at least 0.3 mg/dl' in serum creatine was taken into account within hours, and patients with this increase were evaluated as AKI-enhanced. Student t, Mann Whitney U and Chi square tests were used in the analysis of the data. It was found that AKI developed in 26.9% of patients in Group I and 8.1% of patients in Group II.