İyontoforez destekli rose bengal ve yeşil ışık korneal çapraz bağlama
Iontophoresis assisted rose bengal and green light corneal crosslinking
  1. Tez No: 604012
  2. Yazar: ATİKE BURÇİN TEFON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Enüklee tavşan gözlerinde rose bengal ve yeşil ışık çapraz bağlama tedavisinin iyontoforez aracılığı ile uygulanmasının korneal biyomekanik parametreler, boya diffüzyon oranları, derin dokulara ulaşan yeşil ışık seviyeleri yönünden etkilerinin değerlendirilmesi ve standart rose bengal çapraz bağlama tedavisi ile bu parametreler yönünden kıyaslanması. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 45 adet enüklee taze dondurulmuş tavşan gözü kullanılmıştır. Korneal biyomekanik değişikliklerin değerlendirilmesi amacıyla kontrol, sadece %0,1'lik rose bengal damla uygulanan , %0,1'lik rose bengal ve 532 nm yeşil ışık uygulanan, iyontoforez destekli %0,1'lik rose bengal ve 532 nm yeşil ışık uygulanan tavşan gözlerinden 5x10 mm boyutlarında kornealar şeritler elde edilmiştir. Dokular tek eksenli ekstansiyometre ile biyomekanik açıdan değerlendirilmiştir. Korneal boya diffüzyonunun değerlendirilmesi için 0,1'lik rose bengal ve 532 nm yeşil ışık uygulanan ve iyontoforez destekli %0,1'lik rose bengal ve 532 nm yeşil ışık uygulanan globlardan işlem sonrası ÖS-OCT görüntüleri alınmış ve boya derinlik yüzdeleri (%boyanan kornea derinliği/total kornea kalınlığı) değerlendirilmiştir. Rose bengalin 532 nm yeşil ışığın ne kadarının korneada tutulduğunun tespiti amacıyla uygulama yapılmamış olan kontrol dokuları, 0,1'lik rose bengal uygulanan dokular ve iyontoforez destekli %0,1'lik rose bengal uygulanan kornealar eksize edilmiş, 250 miliwatt irridasyon gücüyle ışınlama sırasında korneayı aşan irridasyon miktarı 1,3 ve 7. dakikalarda lazer güç ölçer ile korneal dokuların altından ölçülmüştür. Bulgular: Özellikle iyontoforez destekli rose bengal ve yeşil ışık uygulanan grupta ortalama elastik modülü ve kornea sertlik değerleri kontrol grubuna göre yaklaşık 4.2 kat, rose bengal çapraz bağlama grubuna göre yaklaşık 2 kat artmıştır. Rose bengal çapraz bağlama yapılan grupta da kontrol grubuna oranla ortalama elastik modülü ve kornea sertlik değerinin 2.2 kat artmış olduğu görülmüştür. Ön segment OCT ile korneal boyanma derinliğine bakıldığında 10 dakika boyunca damla uygulanması sonucunda rose bengal total korneal kalınlığın %26,63 ± 3,84 derinliğine ulaşmakta, iyontoforez uygulaması ile bu değer %42,22 ± 4,77'e yükselmektedir (
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the effects of application of iontophoresis assisted rose bengal and green light crosslinking therapy on enucleated rabbit eyes in terms of corneal biomechanical parameters, dye diffusion rates, green light levels reaching deep tissues and comparison of these parameters with standard rose bengal crosslinking therapy. Method: In this study 45 enucleated freshly frozen rabbit eyes were used. In order to evaluate corneal biomechanical changes, 5x10 mm corneal strips were obtained from rabbit eyes which divided into 4 groups according to the treatment method. These groups were 0.1% rose bengal drops group, 0.1% rose bengal and 532 nm green light, iontophoresis assisted group, 0.1% rose bengal group and 532 nm green light group. Tissues were evaluated biomechanically with uniaxial extensometer. To assess corneal dye diffusion, post-procedure AS-OCT (anterior segment optic coherence tomography) images were obtained from the globes and the dye depth percentages (stained corneal depth / total corneal thickness) were evaluated. The treated corneas were excised and the amount of irradiation passing through the cornea during the irradiation with 250 milliwatts irradiation power was measured under the corneal tissues with laser power meter at 1, 3 and 7 minutes. Results: Especially in the iontophoresis assisted rose bengal and green light treated group, mean elastic modulus and corneal stiffness values were increased about 4.2 times compared to the control group and about 2 times higher than the rose bengal crosslinking group. In the rose bengal cross-linking group, mean elastic modulus and corneal stiffness values were increased by 2.2 times compared to the control group. When the corneal staining depth was examined with anterior segment OCT, dye diffusion depth was 26.63 ± 3.84% of the total corneal thickness in the rose bengal drop group but this value was increased to 42.22 ± 4.77% in iontophoresis group (