Çocuk istemi olan infertil kadınlarda intrauterin inseminasyon öncesi değişik yöntemlerle endometriuma yapılan uygulamaların gebelik oluşumu üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of endometrial applications on pregnancy formation by different methods before intrauterine insemination in infertile women with child
- Tez No: 604071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN İNCEBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
AMAÇ: İnfertilite, genel olarak düzenli ve korunmasız 12 ay cinsel ilişki sonrası gebelik elde edilememesi durumudur. Eğer çiftler gebelik açısından bu dönemi başarısızlıkla geçirirse, genellikle yardımcı üreme teknolojisi (ART) tedavilerine başvuracaklardır. Bununla birlikte, açıklanamayan kısırlığın ART ile tedavisi ampiriktir ve hastalar için ciddi yükler getirebilir. Kasıtlı endometrial yaralanma, aynı zamanda 'endometrial tırmalama ' embriyo implantasyonu olasılığını olumlu yönde etkilediği öne sürülmüştür. Kusurlu endometriyal alıcılık bu kadınlarda rol oynayabileceğinden, açıklanamayan kısırlığa sahip çiftler içinde faydalı olabilir. Bu çalışmanın temel amacı, açıklanamayan infertilite'li kadınlarda endometriyal kaşımanın canlı doğum oranını arttırıp arttırmadığını belirlemektir. METERYAL VE METOD: Bu prospektif ve randomize kontrollü çalışma ocak 2018 ile ocak 2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnfertilite polikliniğine çocuk istemi için başvuran hastalar arasında gerçekleştirilmiştir. İnfertilite polikliniğine başvuran toplam 56 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup hastalar kontrol ve 2 müdahale grubu olarak toplam 3 gruba ayrılmıştır. Birinci müdahale grubundaki hastalara aynı mens döngüsünün 8-9 günler arasında steril şartlarda ofis histeroskopi cihazı ile normal kavite gözlendikten sonra endometrial kavitenin posterior duvarına 1 adet endometrial yaralanma (çizik) yapıldı.İkinci müdahale grubundaki hastalara da aynı mens döngüsünün 8-9 günleri arasında steril koşullarda no:5 pipel ile endometrial kaviteye girilerek endometrial yaralanma(çizik) gerçekleştirildi.Kontrol grubundaki hastalara ovülasyon indüksiyonu döngüsünden önce herhangi bir işlem gerçekleştirilmedi. IX BULGULAR: Histeroskopi uygulanan girişim grubunda 4/20 (%20) gebelik, pipel uygulanan girişim grubunda da 4/18 (%22.2) gebelik gözlenirken, herhangi bir girişim uygulanmayan kontrol grubunda ise 3/18 (%16.7) gebelik gözlendi. Hamilelik oranları müdahale gruplarında artmış olmasına rağmen, müdahale ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. SONUÇ: Bu çalışmalar, endometriyal kaşımanın canlı doğum oranını arttırmada olumlu bir etkisini doğrulayabilirse, açıklanamayan infertilite için basit ve uygun maliyetli bir tedavi seçeneği olarak önerilebilir. Bu çalışmaların IUI döngülerindeki rolünü ve canlı doğum oranı üzerindeki etkisini belgelemek için daha çok merkezli, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca, implantasyon oranını iyileştirmek için gereken en iyi zaman, yöntem, çizme modu ve çizilen sayı hakkında daha fazla kanıt oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Infertility is a condition in which the pregnancy cannot be achieved after 12 months of sexual intercourse. If couples experience this period unsuccessfully for pregnancy, they will usually use assisted reproductive technology (ART) treatments. However, treatment of unexplained infertility with ART is empirical and may cause serious burden for patients. Intentional endometrial injury has also been suggested to positively affect the likelihood of ' endometrial scratching' embryo implantation. Defective endometrial intake may be useful in couples with unexplained infertility, as they may play a role in these women. The main aim of this study was to determine whether endometrial scratching increases the live birth rate in women with unexplained infertility. MATERIAL AND METHOD: This prospective and randomized controlled trial was conducted between January 2018 and January 2019 in Harran University Medical Faculty Hospital Infertility Outpatient Clinic. A total of 56 patients admitted to the infertility clinic were included in the study and the patients were divided into 3 groups as control and 2 intervention groups. Patients in the first intervention group underwent endometrial injury (scratch) on the posterior wall of the endometrial cavity after a normal cavity was observed with an office hysteroscopy device under sterile conditions between 8-9 days of the same men's cycle. In the second intervention group, endometrial injury (scratches) was performed by entering the endometrial cavity with no. Patients in the control group were not treated before the cycle of ovulation induction. RESULTS: 4/20 (20%) pregnancies in the hysteroscopy group and 4/18 (22.2%) pregnancies in the pipeline group and 3/18 (16.7%) in the control group without any intervention were observed. Although pregnancy rates increased in intervention groups, there was no statistically significant difference between intervention and control groups. XI CONCLUSION: This study may be proposed as a simple and cost-effective treatment option for unexplained infertility, if it can confirm a positive effect of endometrial scratching on increasing the live birth rate. More centralized, randomized controlled trials are needed to document the role of this study in IUI cycles and the effect on live birth rate. In addition, more evidence is needed on the best time, method, drawing mode, and number drawn to improve the implantation rate.