İnsan ve hayvan ilişkileri üzerine resimleri
Images in human and animal relationships
- Tez No: 604072
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlar ile hayvanlar arasındaki sevgi hem karmaşık hem de değişkendir. Bu ilişkinin kadim temelleri milyonlarca yıl öncesine dayanıyor. Onlarla milyonlarca yıldan bu yana yuvamız yerküreyi paylaşıyor ve çoğunlukla kendi gereksinimlerimiz doğrultusunda yaşamları ve davranışlarına müdahile ediyoruz. Hiç kuşku yok ki, bu ilişki son yıllarda daha da karmaşık bir hale geliyor. Insan bitmek bilmeyen hakim olma isteği bu dünyada her şeyi etkiliyor. İnsanın doğayla ilişkisi sanat alanında bile ilk çağlardan itibaren kendisini göstermiştir. Sanat çalışmaları bazen büyüsel anlamlar taşıyan semboller olmuş bazen de süs ve yazı diline dönüşmüştür. Sanat kimi zaman güçlülüğün yanında yer almış kimi zaman da toplumsal ifadeyi yansıtmıştır. Sanat tüm insanların ortak dilidir. Ama insanlar tek başlarına bu dünyada yaşamadıkları için, yaşadıkları başka canlıları da, onların hayat hikayelerini sanatda görmekteyiz. İnsanlara en yakın canllarda elbette ki hayvanlarlardır. Bu çalışmada, sanatın bir haz nesnesi olması yanı sıra bireyler ve hayvanlar arasındaki ilişki ve aralarındaki iletşim aracı olarak kullanımı benimsenmiştir; doğanın nesneleri insan ve hayvanlar arsında yeni ilşkiler arayışı ile yeni kompozisyonlar aramakla esas alınmıştır. Eserler, nesneler arasında kurulan yeni ilişkilerini doku, leke, renk ve biçim vb. gibi sanatın temel kavramları göz ardı edilmeksizin yaratıldılar. Bu ilişkiyi hisederek sanata dönüştürmek bu tezin hedefleri arasında olmuştur.
Özet (Çeviri)
The love between mankind and animals is both complex and variable dating back to prehistoric times. We have been sharing the globe with them for ages and most frequently in order to meet our demands we usually intervene in their lives. Undoubtedly, this relation has become confusingly complex as mankind intends to become the sole proprietor of the earth. The relation between mankind and the environment has manifested itself in arts since ages ago. The needs and demands of man has been expressed in arts through time. Works of art, bearing different symbols and manifesting writing and ornament, have been at times a means of those in power and sometimes a vehicle to express the communal demands. Art is the common language for mankind, and since man is not alone in this world, other creatures are also present in his anecdotes of life. Among these creatures, animals are ever-present entities in arts. In this thesis, animals, as a pleasure source in art, and the relation between them and mankind has been explored. It is based on the new relationships and novel compositions between man and animals. The art pieces have created the new relations between man and animals through patterns, patches, color and style and other notions in art. This relation and its transformation to art is one of the objectives of this thesis.