Investigation of the bim implementation process in the construction phase: Case of the Turkish companies
İnşaat aşamasında bım uygulama sürecinin incelenmesi: Türk firmaları vaka çalışması
- Tez No: 604112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnşaat sektörü, uzun zamandır süregelen iş birliği modelini derinden etkileyen bir dönüşüm süreci içerisindedir. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) bütün bilgilerin dijital olarak yansıtılmasına olanak sağlayarak bu dönüşüm sürecinin tam kalbinde yer almaktadır. Firmalar, YBM uygulaması için yüksek bir oranda efor ve kaynak sarf etmektedirler. Bu dönüşüm sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması için bazı kritik faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın birincil amacı, Türk inşaat sektöründe yapım aşamasında YBM uygulamaları ile ilgili kritik başarı faktörlerinin (KBF) sistematik bir şekilde belirlenmesidir. Bu doğrultuda, 45 Farklı araştırma incelenmiş ve KBF'lerin öncül bir listesi çıkarılmıştır. Bu faktörlerin literatürde kaç farklı makalede bahsedilmiş olmasına dayanarak önemlerinin ölçülmesi için bahsedilme sıklığı kaydedilmiştir. YBM Uygulama sürecini temsil eden kapsayıcı bir sistem geliştirilmiş olup, bu sistem“itici güçler”,“girdiler”,“engeller”,“katalizörler”,“faydalar”ve“etkiler”olmak üzere 6 ayrı parametreden oluşmaktadır. Belirlenen KBF'ler fonksiyonları doğrultusunda bu parametelerin altına atanmıştır. Sektörel seviye, firmasal seviye ve projesel seviye olmak üzere 3 ayrı etki seviyesi belirlenmiştir. Belirnen KBF'lerin gerçek inşaat projelerindeki öneminin belirlenmesi amacı ile 18 ayrı proje vaka analizi olarak incelenmiş, her birinde görev alan yetkililer ile mülakatlar yapılmıştır. Görüşülen yetkililerin kendi projelerinde yaşadıkları deneyimleri baz alarak belirlenen KBF'lerin önem derecelerini 1'den 5'e kadar belirtmeleri istenmiştir. Görüşülen yetkililerin aynı zamanda YBM geçiş sürecinde yaşadıkları tecrübelerini de aktarmaları istenmiştir. Literatür ve vaka analizlerinin kıyaslanması sonucunda önemli noktalar belirlenmiş ve bu çalışma dahilinde tartışılmıştır. Bu çalışmanın, YBM uygulama sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması için gerekli olan KBF'lerin önemini belirlemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural, Engineering and Construction (AEC) industries are in a transition process that deeply affects the long-established way of collaboration to complete a project. Building Information Modeling (BIM) is at the heart of this process by enabling all the data to be digitally represented. Companies have spent great efforts and resources to implement BIM. In order to achieve this transition process successfully, some critical factors must be identified. The primary objective of this study is to systematically identify the critical success factors (CSFs) of BIM implementation process in the construction phase for Turkish construction industry. In this respect, 45 Research papers have been reviewed and an initial list of CSFs have been developed. Among those, frequency was counted to reveal the significance of each factor in the literature based on how many papers have referred them. A comprehensive framework, representing the BIM implementation process, has been developed that consists of 6 components namely; drivers, inputs, enablers, barriers, benefits and impacts. CSFs have assigned under those components based on their functions. Three levels of influences namely, industry level, firm level and project level are defined. 18 Case projects have been examined via interviews with the project executives to assess the significance of identified CSFs in real construction projects. Interviewees are asked to specify the significance of the relevant CSF on a 1-5 Likert scale based on their experience in that particular project. Interviewees are also asked to share their own experiences during the BIM transition process. Comparison of the literature and the case study shows the key points that are discussed within the paper. This study is expected to identify the significance of CSFs in order to achieve the BIM implementation process successfully.