Sıçanlarda selenyum ile oluşturulan katarakt modelinin incelenmesi
  1. Tez No: 60412
  2. Yazar: TUNÇ OVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÖKHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Göz Hastalıkları, Physiology, Eye Diseases
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada selenyum ile oluşturulan deneysel kata rakt modelinin değişik özellikleri incelenmiştir. Selenyu mun kataraktogenik etkisinin uygulanan dozlarla ilgisi a- raştırılmış, letal dozun 2.5 mg/kg olduğu, 2.0 mg/kg'lık bir doz ile bütün deney hayvanlarında nükleer kesafetin el de edildiği gözlenmiştir. Bu katarktogenik etkinin ondört günlük hayvanlarda görüldüğü, daha büyük hayvanlarda letal doza ulaşılsa dahi kataraktın ortaya çıkmadığı tespit edil miştir. Kataraktın oluşumu biomikroskobik inceleme sonunda dört devreye ayrılmıştır. Birinci devre kortikal bulanıklık, ikinci devre kortekste iri vakuoller, üçüncü devre nükleu- sun bulanıklaşması ve korteksin berraklaşması, dördüncü devre nükleer kesafetin koyulaşması şeklinde tarif edilmiş tir. Daha sonra bu devreler ışık ve elektron mikroskcb is i seviyesinde ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Katarakt oluşu mu sırasında yaş ve kuru doku ağırlık farklılıkları araştı rılmış ve belirgin bir fark bulunamamıştır. Diğer bir deney le selenyumun lenste membran geçirgenliğini etkileyip, et kilemediği araştırılmış ve membran geçirgenliğinde belirgin azalmayı düşündüren bulgular elde edilmiştir. Ayrıca selen yum kataraktında suda eriyen proteinlerde miktarca azalma, suda er imeyenlerde artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 49 - SUMMARY In this study various specifications of Selenium in duced cataract model was invetigated- Dose related cata- ractogenic effect was studied and it has been found that the lethal dose was 2.5 mg/kg and with 2 mg/kg nuclear o- pasity in all of the rats was observed. This cataractoge- nic effect was observed only in the rats up to 14 days old and no cataract was found at the rats older than that even in the lethal dose- With the biomicroscopy, progression of the cataract was divided into four stages. We observe cor tical opasity in the first stage, cortical vacuoles in the second stage, nuclear opasity and cortical clearing in the third stage and dense nuclear cataract in the fourth stage. These stages were investigated in details with light and electron microscopy. During the progression of the cata ract» we could not find any differences in the water con tent of the lenses. In another experiment, membran permea bility changes with selenium was investigated, the results showed us that there is a decrease in membrane permeability Other than that we have found a decrease in water soluble proteins and increase in the insoluble proteins.