Kamu hukuku kısıtlamaları kadastrosunun uygulanmasına yönelik yaklaşımın belirlenmesi
Determination of the approach to the implementation of public law restriction cadastre
  1. Tez No: 604142
  2. Yazar: ŞAHİN İL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÇAĞDAŞ AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizde taşınmaz mülkiyeti üzerine getirilen kısıtlamalar farklı kurumlarca ve farklı sistemlerle yürütülmektedir. Mülkiyete getirilen kısıtlamaların bir kısmı tapu sicilinde tescil edilirken, henüz tescil olmamış ancak gelecekte uygulanması planlanan projeler nedeniyle oluşacak kısıtlamalar ise uygulayıcı idarelerin kendi sistemlerinde bulunmaktadır. Bu durumda taşınmazı hakkında detaylı bilgi almak isteyen maliklerin çok sayıda kurumu ziyaret etmesi gerektiği gibi, yatırımcı kurumlar açısından da herhangi bir proje gerçekleştirmek istemeleri durumunda diğer kurumlarla uzun süren yazışma yapmaları gerekmektedir. Benzer sorunların yaşandığı İsviçre'de bu tür problemlerin çözümü için Kamu Hukuku Kısıtlamaları (PLR) Kadastrosu adı altında bir sistem geliştirilmiştir. Taşınmaza ait bütün hak ve kısıtlamaların tek bir defada sorgulanabildiği bu sistemde vatandaşların taşınmazı hakkında kolay bilgi edinebilmesinin yanı sıra kamu kurumlarınca yürütülen projelerde de karar alma süreçleri hızlanmıştır. Bu çalışmada ülkemizde farklı idarelerden ve yasalardan kaynaklanan kamu hukuku kısıtlamalarının, ortak bir bilgi sisteminden yürütülmesi ve bir taşınmaz mülkiyeti üzerinde bulunan bütün hak ve kısıtlamalara en kısa yoldan ulaşılabilmesi üzerine bir yaklaşım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estates can be restricted with different aplications by different institutions in our country. While some of the restrictions on real estate are registered in the land registry, the restrictions on projects that are not yet registered but are planned to be implemented in the future are in institutions own systems. In this case, the owners who want to get detailed information about their real estate must visit a numerious institutions and thus when investor institutions plan to carry out any project, they should make long term correspondence with other institutions. In Switzerland, where similar problem were experienced, a system called Public Law Restrictions Cadastre was developed to resolve that problems. With the system, where all rights and restrictions of the real estate can be questioned in a single instance, the decision-making processes in the projects carried out by public institutions have accelerated as well as easy information about the land property of the citizens. In this study, an approach has been developed in order to ensure that public law restrictions arising from different administrations and laws in our country are carried out from a common information system and that all rights and restrictions on land ownership can be reached in the shortest possible way.