Pirazolon grubu taşıyan hidrazonoksim ligandlarının ve geçiş metal komplekslerinin sentezi ve spektrofotometrik incelenmesi
Synthesis and spectrophotometrical investigation of hydrazoneoxime ligands bearing pyrazolone group and their metal complexes
  1. Tez No: 604143
  2. Yazar: EMRAH KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSABAH SARIKAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kloralhidrat ile hidroksilaminhidroklorür'ün tepkimesiyle amphi-kloroglioksim elde edilmiş, daha sonra amphi-kloroglioksimin derişik HCl ile muamele edilerek anti-kloroglioksim elde edilmiştir (Karadeniz ve Bekaroğlu, 1983). anti-Kloroglioksimin bazik ortamda hidrazin hidrat ile tepkimesi sonucu anti-glioksimhidrazin [(1Z,2E)-2-(hidroksimino) etanhidroksihidrazid] (GH_2), Sarıkavaklı ve İrez (2005)'e göre sentezlenmiştir. Sentezlenen bu maddeden (GH_2), etilasetoasetat ile KOH ve etanol karışımında reaksiyona girmesiyle pirazolon grubu taşıyan hidrazonoksim bileşikleri elde edilmiştir (Şener ve Karcı, 2015). Bu bileşiklerden bazı anilin türevleri ile diazonyum tuzlarının kenetlenmesi sonucu pirazolon grubu taşıyan hidrazonoksim bileşikleri ve nikel, bakır, kobalt metalleriyle kompleks yapıları sentezlenmiştir (Nuralın ve Ertan, 2006).Sentezlenen pirazolon türevlerinin nikel(II), bakır(II) ve kobalt(II) kompleksleri izole edilip, ligand ve kompleks yapıları (_^1)H-NMR, (_^13)C-NMR, IR spektroskopisi ve elementel analiz teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Pirazolonlar günümüzde boya sektöründe, farmasötik alanda, tarım ilaçlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada kimya, tıp, eczacılık, biyokimya ve literatürde rastlanmayan dört yeni ligand ve onların 12 adet metal kompleksi sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, amphi-chloroglioxime was obtained by reaction of chloralhydrate and hydroxylaminehydrochloride, following thatamphi-chloroglioxime was treated with concentrated HCl to obtain anti-chloroglioxime (Karadeniz and Bekaroglu, 1983).anti-Chloroglioxime compound was synthesized using the protocol to synthesise anti-glyoxymhydrazine [(1Z,2E)-2-(hydroxyimino) ethanhydroxyhydrazide] (GH_2) which was used in (Sarikavakli and Irez, 2005). From this synthesized material (GH_2), hydrazonoxime compounds carrying pyrazolone group were obtained by reacting of ethylacetoacetate in a mixture of KOH and ethanol (Sener and Karci, 2015). As a result of the coupling of some aniline derivatives and diazonium salts, hydrazonoxime compounds bearing pyrazolone group and their complex structures with nickel, copper and cobalt metals were synthesized (Nuralin and Ertan, 2006). The synthesized pyrazolone derivatives nickel(II), copper(II) and cobalt(II)complexes were isolated, ligand and complex structures were elucidated using (_^1)H-NMR, (_^13)C-NMR, IR spectroscopy and elemental analysis techniques. Pyrazolone compounds are widely used in paint industry, pharmaceuticals and pesticides.In this study four new ligands and their 12 metal complexes were synthesized. These complexes are important in the fields of medicine, biochemistry, analytical chemistry and chemical industry and were not shown before in the literature.