Production scheduling with fixed delivery dates
Sabit teslim tarihleri altında üretim çizelgelenmesi
  1. Tez No: 604174
  2. Yazar: ÖZLEM BASMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde pek çok üretici firma lojistik işlemlerini üçüncü parti lojistik (3PL) firmaları kullanarak daha etkili bir şekilde yönetmektedirler. Böyle durumlarda 3PL firmaları çoğunlukla üretici firmaya sevkiyat zamanları için bir zaman çizelgesi verir. 3PL kullanılmayan durumlarda bile firmanın kendi tarafından belirlenen sabit sevkiyat tarihleri bulunabilir. Özetle sabit sevkiyat tarihleri gerçek hayatta sıklıkla görülen bir uygulamadır ve üretim çizelgesinin bu tarihlere göre senkronize edilmesi problemini gündeme getirir. Sabit sevkiyat zamanlı çizelgeleme problemine eğilen çalışmaların çoğunda sevkiyatlar ile ilgili bir kapasite kısıtı ele alınmamıştır, yani sabit sevkiyat tarihinden önce tamamlanan bütün işler sevk edilebilmektedir. Ayrıca önceki çalışmalarda işlerin sevk edilecekleri tarihten erken tamamlanmalarına önem verilmemiştir. Önceden biten ürünlerin sabit sevkiyat tarihine kadar tesiste beklemesi gerekmektedir ve fazla sayıda ürünün beklemesi firmalar için bir sorundur. Firmanın bekleyen ürünler için yer kısıtı olabilir, ya da tam zamanında üretim prensibi benimsenmiş olabilir. Çalışmamızda bu özelliklerin de katılması ile problem daha gerçekçi hale gelmektedir. Problemimizde toplam ağırlıklı bekleme ve gecikme süresinin en küçüklenmesi hedeflenmektedir. NP-zor olduğu bilinen bir çizelgeleme probleminin sabit sevkiyat tarihli çeşidi olan bu problemi matematiksel olarak tanımlayan iki farklı karışık-tamsayılı doğrusal model kurulmuştur. Öncelikle standart çözücünün çözüm kalitesini yükseltmek üzere çeşitli iyileştirme önerileri sunulmaktadır. Büyük problemlerin çözümü için ise ayrıştırma ve değişken komşu araması tabanlı iki sezgisel yöntem geliştirilip testlere tabi tutulmuştur. Geliştirilen sezgiseller ile kesin yöntemin bir saatlik süre zarfında eriştiği çözüme yakın çözümlere çok daha kısa sürede ulaşılması mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently, many production firms use third-party logistics (3PL) firms to manage logistics operations effectively. In general, 3PL provides a timetable which consists of delivery dates for each vehicle. Even when firms use their own transport, their vehicles may have pre-defined delivery times. Consequently, fixed delivery dates are commonly observed in practice, leading to a need for synchronizing the production planning decisions according to the delivery schedule and therefore, delivery dates. In related literature, most cases neglect the vehicle capacity, meaning that all jobs can be shipped at the first delivery date after their completion time. Furthermore, earliness is also neglected in many studies. But, it is more realistic to think that the jobs which are completed ahead of their delivery date and waiting for shipment may cause a space problem. Additionally, if the firm adopts just-in-time (JIT) production principles, then earliness must be considered. In our study, the problem becomes more realistic as we integrate such properties. The performance measure of the problem is chosen as the minimum total weighted tardiness and earliness. We develop two mixed-integer linear programming (MILP) models for the scheduling with fixed delivery dates, which is an extension of the NP-Hard scheduling problem. Firstly, we propose several methods to improve the solution quality obtained by a commercial MILP solver. Then we provide and test two heuristic methods, one decomposition-based another inspired by variable neighborhood search (VNS), for larger sized problems. For these problems, solutions close to those obtained by the solver within one-hour duration can be approximately reached using the proposed heuristic methods within a much shorter time.