Sürüş konforu özelliklerinden sarsıntı önleyicifonksiyonunun nesnel metriklerinin belirlenmesi veincelenmesi
Objective driveability metric determination on anti jerk function
  1. Tez No: 604175
  2. Yazar: AHMED ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sürüş özellikleri diğer bir namıyla tepki yumuşaklığı araç sürücüsünün talebine verilen karşılık olarak bilinir. Tepki yumuşaklığı gün geçtikçe araç kalite değerlendirmelerinde daha önemli bir yer tutmaktadır. Araç özniteliklerini iyileşirmek için manual yöntemlerle yapılan kalibrasyon geliştirme çalışmaları yüksek maliyetlere sebep olmaktadır, tekrar edilebilirliği zordur ve araç kalibrasyonu sürecinde uzun bir süreyi kaplamaktadır. Motor kontrol ünitesinde her geçen gün artan sayıdaki kalibre edilecekler sayısı daha uzun sürelerde çalışmalara sebep olmaktadır. Bu tezin kapsamı objektif sürüş konforu değerlendirmesini analitik analize dayalı olarak yapmaktır. Bu method objektif sürüş değerlendirmesi ile müşterinin beklentilerini öngörebilmek ve sürüş konfor mühendislerine parametre sınır şartlarını tanımlayarak bir yol gösterici olmayı hedef edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Driveability is called as vehicle response smoothness against a specific driver request. Response Smoothness leads to be more important in the assessment of overall vehicle quality. Manual calibration development methods that improve attribute qualities are highly costed, difficult to reproduce and requires long period of time for a vehicle calibration cycle. The development of the increasing number of calibratables in ECU requires more time in the Driveability development cycle. The scope of this paper will be objective evaluation of Driveability with analysis of objective metrics. This methodology provides Objective driveability assessment, to predict the expected feelings of vehicle owners and definition of parameter limit range to Driveability Engineers as a guideline.