A multi-channel wireless respiratory and heart sounds acquisition and processing system
Çok kanallı kablosuz solunum ve kalp sesleri toplama ve işleme sistemi
- Tez No: 604173
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YASEMİN KAHYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Solunum ve kalp hastalıklarının tanısında kullanılan methodlar ve araçlar, icat edildiklerinden beri büyük bir değişikliğe uğramadılar. Oskültasyon, insan vücuduna zarar vermemesi sebebiyle kullanışlı bir yöntemdir, ancak akustik stetoskopların kendine ait özelliklerinin yetersiz olması ve gelişime açık olmamasından ötürü medikal doktorlar, hastalarının solunum ve kalp seslerini kaydedemiyor, paylaşamıyor ve standart hale getiremiyorlar. Bu tezde sunulan yeni, sayısal ve giyilebilir ses toplama ve işlemi sistemi sayesinde, 6 kanala kadar (4 tanesi sırt bölgesinde, 2 tanesi göğüs bölgesinde) solunum ve kalp sesi kaydedilebiliyor ve bir mobil cihaza ya da bir bilgisayar uygulamasına Bluetooth bağlantısı vasıtasıyla hem oskültasyon sinyalleri hem de teşhis için yardımcı olabilecek yüzdeli frekanslar hesaplanarak gönderilebiliyor. Sistemin temel işlevlerinin yanı sıra sahip olduğu özellikler, her kanalın ses sinyallerini 3.5 mm'lik kulaklık girişi sayesinde canlı olarak dinleyebilmek, ve solunum fazı bilgisini, geleneksel bir yöntem olan fnömotakografın yanı sıra yeni tasarlanan gerginlik sensörü ile alabilmektir.
Özet (Çeviri)
Methods and diagnostic tools used in medical examinations of cardiac and respiratory diseases have not changed significantly since they have been invented. Auscultation is an advantageous way for physical examination due to the fact that it is a noninvasive method for patients, however, acoustic stethoscope as a diagnostic tool, is inadequate and not open for improvement because medical doctors can not record, share and standardize their patients' pulmonary and cardiac sounds. With our new digital and wearable sound acquisition and processing system proposed in this thesis, up to 6 channels (4 of them placed on the posterior chest and 2 of them placed on the anterior chest region on the patient's body) pulmonary and cardiac sounds can be stored simultaneously and they can be transferred to a mobile or console application via Bluetooth connectivity that includes not only auscultation signals but also valuable information about diagnosis that consists of calculation of percentile frequencies of each channel on embedded side. Real time auscultation of each channel one by one with 3.5 mm headphone connection, storing multiple records of multiple patients on the same device, extracting respiratory flow phase via not only a conventional method, pneumotachograph, but also with a newly designed stretch sensor interface that is suitable for wearable devices are available features within this device.