Kentsel dönüşüm projelerinin ulaşım tercihleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi: kuzey ankara girişi örneği
Evaluation of urban transformation project effects on transportation choice: case of northern ankara entrance project
  1. Tez No: 604178
  2. Yazar: CAFER YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkemizde deprem riskine karşı tedbirler almak ve eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa etmek için kentsel dönüşüm projeleri yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm ihtiyacı 1999 depremleriyle ön plana çıkmıştır. 2012 senesinde çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Yapıların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile deprem riskine karşı tedbirler almak için riskli alanların hızla dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, kentsel dönüşüm projeleri üzerinden ulaşım odaklı bir araştırma yapılmıştır. Bir alanda yapılan kentsel dönüşüm projelerinde yol güzargahları, erişim yolları, yol genişlikleri ve ulaşım sistemi üzerinde yapılan değişimler incelenmektedir. Bunun için Google Earth uydu görüntülerinde dönüşüm alanın önceki ve sonrası görüntüleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi örnek olarak alınmış olup, oraya ait 2006 Ocak ayında yapılmış olan anket (ilk hali) verileri, 2013 yılında aynı bölge için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi'nin Ankara Ana Ulaşım Planı 2038 Projesi kapsamında yapılan 2013 tarihli anket (kısmi kentsel dönüşüm başlamış) çalışması ve 2019 Ocak ayında bu tez kapsamında yapılan anket (kentsel dönüşüm tamamlanmış) çalışmasıyla diğer anket verileri karşılaştırılarak alanda yaşayanların ulaşım davranışlarındaki değişimler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey are carried out to take measures against earthquake risk and for the reconstruction of old city parts through urban transformation projects. The need for urban transformation came to the fore after 1999 earthquakes. The aim of the Law No. 6306 on Transformation of Structures Under Disaster Risk, which was enacted in 2012, was to rapidly transform risky areas to take measures against earthquake risk. In this study, transportation-oriented research has been conducted through urban transformation projects. Changes on road routes, Access roads, road widths and transportation system done as a part of urban transformation projects carried out in a region are examined. For this, before and after satellite images of the transformation area taken from the Google Earth are compared. In addition, Northern Ankara Urban Transformation Project was taken as an example, and data results from the three surveys conducted in January 2006 (first version), in 2013 by the Ankara Metropolitan Municipality and Gazi University for the same region under Ankara Main Transportation Plan 2038 Project (partial urban transformation has started) and in January 2019 conducted within the scope of this study (urban transformation completed) were compared to identify changes in the transportation behavior of people living in the region.